Medžių išmintis

Kiekvienas medis pasakoja savo istoriją. Tačiau kai kurie jų iškalbingesni už kitus, kaip antai visuotinės traukos dėsnį iliustruojanti obelis ar ilgiau nei 5000 metų gyvenančios pušys.

Autorius: Cathy Newman

Medžių išmintis
Nuotraukos autorius:

Kiekvienas medis byloja savo istoriją, bet kai kurie jų yra itin iškalbingi. Jie saugo prisiminimus, įkūnija tikėjimą ir įamžina sielvartą. Medžiai užima svarbią vietą mūsų vaizduotėje. Jie keistai ir stebuklingai keroja mūsų fantazijų ir baimių miškuose. Pasakose ir legendose giria tampa dvasių, raganų prieglobsčiu, kadaise joje gyveno ir pilkas vilkas. Baltieji elniai išvengia medžiotojo strėlės, o gerasis pagalbininkas pasirodo laiku, paskatindamas atomazgą pasakos, kuri beveik visada baigiasi laimingai.

Mes pasitelkiame ryškias, medžių įkvėptas metaforas. Žinome, kad mažas grūdelis didžiu medžiu užauga ir atžalą reikia lenkti, kol jauna. Ne paslaptis, kad kuo toliau girion, tuo daugiau medžių. Tačiau vis dėlto labai dažnai pro medžius nepamatome miško.

Medžiai pagražina ne tik kalbą, bet ir idėjas. Be abejo, žinomiausia vieta po medžiu, kurioje žmogų netikėtai užklupo įkvėpimas, yra medine tvorele aptvertos obels paūksmė viename Linkolnšyro sode, Anglijoje. Sakoma, kad 1666 m. būtent čia jaunam Izaokui Niutonui į galvą stuktelėjo obuolys, paskatinęs susimąstyti, kodėl objektai visada krinta žemyn.

Senoviniai XVIII a. rankraščiai iš Londone esančių Karališkosios bendrijos archyvų byloja, kad I. Niutonas buvo grįžęs namo iš Kembridžo, mat dėl maro universitetą uždarė. Atėjus į sodą jį apėmė svajinga nuotaika. Fiziko draugas ir biografas Viljamas Stuklis (William Stukeley) rašė: „Jis sėdėjo susimąstęs, kai nukrito obuolys ir gravitacijos idėja atsitiktinai šovė jam į galvą."

Plačiau skaitykite kovo mėnesio numeryje.


Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

2017 kovas

Dar Šiame numeryje:

10 000 kilometrų su slidėmis, jėgos aitvarais ir vėju
Pakeistas vaikų matomas pasaulis
Gyvūnų gudrybės
Ištrintos išminties paieškos
Pažangios technologijos
Blusinėjimas senovės Čilėje
Aistra spaustukams
Pokalbiai su žvaigždėmis: Džiazo mokslas
Putojantys lytiniai santykiai