Dinozaurai, kurie išliko(1)

Asteroido smūgį prieš 66 mln. metų išgyvenę dinozaurai tapo dabartinių paukščių protėviais.

Autorius: Victoria Jaggard

Dinozaurai, kurie išliko
Nuotraukos autorius:

Meksikos Jukatano pusiasalio pakrantėse tarp balto smėlio paplūdimių ir ryškiaspalvių kurortų želiančios mangrovių pelkės - tikras paukščių ir juos stebėti mėgstančių žmonių rojus. Palei pagrindinį paukščių migracijos kelią dryksantys tankiai medžiais ir krūmokšniais apaugę pelkynai suteikia saugų prieglobstį milijonams į pavojingą tarpžemyninę kelionę iš vieno Amerikos žemyno į kitą patraukusių skrajūnų.

Į šią paukščių kelio poilsio aikštelę mane atlydėjo aksominiu balsu kalbantis Luisas Salinasas-Pebas (Luis Salinas-Peba) - vietinio Nacionalinio autonominio Meksikos universiteto padalinio mokslininkas. Pagal išsilavinimą botanikas, L. Salinasas-Pebas pažįsta beveik visus mūsų matomus ir girdimus mangrovėse knibždančius paukščius. Migruojančių ir vietinių paukščių rūšių įvairovė tiesiog pribloškia: čia susikryžiuoja iš Kanados atskridusios mėlynsparnės kryklės ir endeminės jukataninės kaktusinės karietaitės keliai. Šalia aukštų rausvų flamingų purpčioja mažyčiai kolibriai.

Orą virpina gomuriniai kormoranų pavojaus šūksniai, vis garsėjantys ir dažnėjantys mūsų valtelei artėjant prie jų lizdų. Žvilgsniu nuseku į dangų staiga šovusius kelis žvilgančius juodus paukščius, o mano mintys nukeliauja
į praeitį, kai prieš 66 mln. metų iš kosmoso atskriejęs asteroidas pirmykštį rojų pavertė degančia apokalipse.

Maždaug už 50 km į rytus nuo mangrovių pelkių, milžiniško į Meksikos įlanką nusidriekiančio asteroido išmušto kraterio centre stovi Čikšelub Puertas (Chicxulub Puerto) - ramus pajūrio kaimas. Dėl nuolatos kintančio žemės reljefo kraterio pakraščiai išsilygino ir dabar juos galima įžiūrėti tik per naujausią palydovinę įrangą. Tačiau šie pėdsakai pasakoja neįtikėtiną istoriją. Vieną liūdną vėlyvojo kreidos periodo dieną kalno dydžio asteroidas tėškėsi į dabartinę Jukatano pakrantę žemėje išgremždamas didžiulę daubą ir sukeldamas keletą katastrofiškų įvykių. Išsilydžiusių, išgaravusių uolienų debesis ir nuodingos dujos užteršė atmosferą, visame pasaulyje išnyko miškai, o temperatūra ėmė smarkiai svyruoti. Smūgio padariniai nuo žemės paviršiaus nušlavė 135 mln. metų joje karaliavusius dinozaurus.

Tiksliau, beveik nušlavė.

Plačiau skaitykite gegužės mėnesio numeryje.

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (1)
2018 m. Gegužės 24 d. 16:25:53 Paskelbė: mg

Sveiki, turiu klausimeli del nuotraukos 76-77psl.Ten pavaizduotas uolos gabalas "iliustruojantis nuo 500 000-750 000metu laikotarpi". Klausimas: kokiu budu jis atvaizduoja meteorito smugi, kuris ivyko pries 66 000 000 metu, ir net dar senesni laikotarpi?
 

2018 gegužė

Dar Šiame numeryje:

Išvaduokime mokslą nuo priekabiautojų
Gyvoji planeta
Apie meilę ir šuniukus
Kai paukščiai gieda per anksti
Džuna Kolmajer
Akmens amžiaus vėzdas
Netirpstantys ledai
Nemiegantys augalai
Įkvėptas termitų
Knygų išsaugojimas
Plutonlapis
Žemyn nuo kalno