Dingę jūroje

Retai matomi jūriniai paukščiai sparčiai nyksta.

Autorius: Jonathan Franzen

Dingę jūroje
Nuotraukos autorius:

Įsivaizduokite didžiąją dalį gyvenimo atvirame vandenyne praleidžiantį grakštų rusvai pilkšvą varnėno dydžio paukštį.

Mažiau nei 40 g sveriantis šiltakraujis gyvūnas - peleninis audrašauklis bet kokiu oru šaltose bangose ieško žuvelių ir vandenyno bestuburių. Jis plasnoja nuleistomis kojomis pirštais braukdamas vilnis, lyg eitų vandeniu tarsi biblinis Petras.

Audrašaukliai - viena gausiausių ir plačiausiai pasaulyje paplitusių paukščių šeimų, bet jai priklausanti peleninių audrašauklių rūšis - labai reta ir aptinkama tik Kalifornijos vandenyse. Šie paukščiai išsiskiria tokiu stipriu muskuso kvapu, kad juos galima užuosti rūke. Geriausiai jaučiasi vandenyje, bet, kaip ir visi sparnuočiai, sausumoje deda kiaušinius ir augina jauniklius. Tam jiems reikia negyvenamų salų. Kad išvengtų plėšrūnų dėmesio, lizdus suka uolų plyšiuose ar olose ir juos palieka tik naktį.

Faralono salų (Farallon Islands) nacionaliniame gamtos rezervate, 50 km į vakarus nuo San Fransisko Aukso Vartų, vietinių menininkų grupė iš senų sugriuvusių pagrindinės salos pastatų betono luitų netvarkingai surentė mažytę trobelę. Pro nedideles duris galima įropoti į akrilo stiklu išklotą skulptūros vidų. Vasaros naktį pašvietus raudona šviesa (kuri mažiau trikdo paukščius nei balta), trobelės plyšių gilumoje galima išvysti kantriai ant kiaušinių tupintį peleninį audrašauklį, kuris čia atrodo dar smulkesnis ir trapesnis nei jūroje. Galbūt net išgirsti naktinę vieno iš nematomų kaimynų giesmę - iš uolų sklindantį tylų melodingą kito pasaulio balsą primenantį burkavimą. Nesame regėję didžiosios dalies jūrinių paukščių pasaulio, kuris užima net du trečdalius mūsų planetos.

Plačiau skaitykite liepos mėnesio numeryje.

 

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

2018 liepa

Dar Šiame numeryje:

Laukiniai Rusijos brangakmeniai
Priešistorė
Klimatas: nėra to blogo, kas...?
Svečiuose - vabzdžiai
Sparnuoti pranašai
Futbolas be sienų
Antropoceno kraštovaizdžio kūrėja
Švari energija akmens anglių kasykloje
Pasaulio kūrimas
Kopimas kintančiu kraštovaizdžiu
Seksas lekiant dideliu greičiu