Mokslas apie gėrį ir blogį

Kodėl vieni žmonės tampa altruistais, o kiti – maniakais? Viską lemiantys veiksnys – empatija. Kraštutiniai altruistai ir psichopatai atspindi geriausius ir blogiausius mūsų polinkius. Mokslininkai teigia, kad abiejų tipų elgsena išsivystė žmonėms evoliucionuojant.

By Yudhijit Bhattacharjee
Photograph by

Pro savo namelio ant ratų virtuvėlės langą Oberne (Auburn), Ilinojaus valstijoje, Ešli Oldridž (Ashley
Aldridge) aiškiai matė maždaug už 100 m esančią geležinkelio pervažą.

Pastebėjusi kėdėje su ratukais sėdintį vyrą 19-metė motina buvo ką tik užbaigusi maitinti savo du vienų ir trejų metų amžiaus vaikus ir pradėjusi plauti indus. Eilėje laukė nesibaigianti kitų buities darbų virtinė. Pakėlusi akis E. Oldridž atkreipė dėmesį, kad neįgaliojo vežimėlis nejuda. Jis buvo įstrigęs tarp bėgių. Vyras šaukėsi pagalbos, bet motociklas ir du automobiliai pravažiavo nė nestabtelėję.

E. Oldridž išskubėjo paprašyti kaimynės prižiūrėti vaikus, kol ji nueis padėti nelaimėliui. Paskui išgirdo garvežio signalą ir besileidžiančio pervažos užtvaro žvangėjimą: artėjo traukinys. Ji basomis bėgte pasileido per žvyruotą takelį palei bėgius. Kai pasiekė vežimėlyje sėdintį vyrą, 125 km/val. greičiu lekiantis traukinys jau buvo arčiau nei per kilometrą. Neįstengdama išlaisvinti įstrigusio vežimėlio mergina iš nugaros rankomis apsivijo vyro krūtinę ir pabandė jį pakelti, bet nepajėgė. Traukiniui nenumaldomai artėjant ji truktelėjo iš visų jėgų ir pagaliau ištraukusi vyrą iš kėdės parvirto aukštielninka. Vos po kelių sekundžių traukinys rėžėsi į vežimėlį. Plieno ir plastiko nuolaužos išsibarstė palei bėgius kone kilometro ruože.

Plačiau skaitykite sausio mėnesio numeryje.UAB „Alma Littera“, Ulonų g. 2, LT-08245 Vilnius , Tel. 8 5 210 25 70, Faks. 8 5 272 80 26, El. paštas info@nationalgeographic.lt

http://www.nationalgeographic.lt/lt/zurnalu_archyvas/2018_sausis/mokslas_apie_geri_ir_blogi/