Eižėjantis pasaulis

Antarktidai šylant, gyvenimo taisyklės keičiasi. Sunerimę mokslininkai nežino, kuo baigsis šie pokyčiai.

Autorius: Craig Welch

Eižėjantis pasaulis
Nuotraukos autorius:

Dionas Ponsė užaugo vietoje, kurią retai kas vadina namais.

Jis gimė burlaivyje Lito uoste (Leith Harbour) - apleistoje banginių medžioklės stotyje Pietų Džordžijos (South Georgia) saloje. Jo tėvas, prancūzas nuotykių ieškotojas, savo antrąją pusę - australę zoologę - sutiko Tasmanijos prieplaukoje plaukdamas aplink pasaulį. Pora sukūrė šeimą Atlanto vandenyno pietuose. Ilgą laiką
kartu su trimis sūnumis skersai maišė vakarinę Antarktidos pusiasalio pakrantę žemėlapiuose nepažymėtose įlankose stebėdami laukinę gamtą: ruonius, žydinčius augalus, jūrinius paukščius. Dionas buvo pirmagimis.

Antarktidos pusiasalis - baltojo žemyno šiaurėje kyšanti 1300 km ilgio kalnų ir ugnikalnių juosta, primenanti pasaginio krabo uodegą. Tai buvo Diono Ponsė (Dion Poncet) žaidimų aikštelė. Vaikystėje Dionas su broliais skaitydavo, piešdavo ir žaisdavo lego, taip pat vaikydavosi pingvinus, gvelbdavo šokoladą iš apleistų tyrimų stočių ir čiuožinėdavo rogutėmis nuo kalvų, į kurias nė vienas žmogus dar nebuvo įkėlęs kojos. Vaikai
mokykloje neretai susiduria su patyčiomis, o Dioną erzindavo lyg bombos iš dangaus smingantys paukščiai plėšikai, kurie trenkdavosi jam į galvą taip smarkiai, kad šis net pravirkdavo. Jo bendraamžius drebančiomis kameromis filmuodavo tėvai, o Ponsė berniukai pasirodė 1990 m. „National Geographic" filme apie vaikystę Antarktidoje. Kartais, per mokymosi namie pertraukėles, Diono mama liepdavo jam skaičiuoti pingvinus. „Tai labai greitai pabosdavo", - sako jis.

Praėjus beveik 30 metų, vieną šaltą vakarą stovime su D. Ponsė jo 26,5 m ilgio laivo „Hansas Hansonas" vairinėje, akimis ant ledo ieškodami Adelės Žemės pingvinų. 39-erių metų D. Ponsė - ramus šviesiaplaukis ryškiu žandikauliu ir didžiulėmis rankomis. Suaugęs didžiąją dalį gyvenimo praleido plukdydamas mokslininkus ir kitus lankytojus užsakytais reisais Pietų Džordžijos ir Antarktidos vandenyse iš savo namų Folklando salose (Falklands). Drauge su Polo Nikleno vadovaujama fotografų komanda prisidėjau prie kelionės palei vakarinę Antarktidos pusiasalio pakrantę. Norėjome pamatyti, kaip keičiasi regionas, kurį jis pažinojo visą gyvenimą.

Plačiau skaitykite lapkričio mėnesio numeryje.

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

2018 lapkritis

Dar Šiame numeryje:

Bilas ir Melinda Geitsai: tikslų stebėsena
Neįprasta karalystė
Saulės varomas pasiplaukiojimas kosmose
Įsisukusios kirmėlės
Dingę transkripcijoje
Paskutinis atsisveikinimas
Dlefinai atpažįsta draugus pagal švilpesius
Raudonosios planetos pulsas
Gyvenimo Marse pratybos
Kai bičiulis meta iššūkį mirčiai