Mūšis dėl Amerikos Vakarų

Kas turi nuspręsti, kaip naudoti žemes?

Autorius: Hannah Nordhaus

Mūšis dėl Amerikos Vakarų
Nuotraukos autorius:

Giliai stačiašlaičiame kanjone, Jutos valstijoje, Lokio Ausų (Bears Ears) nacionaliniu paminklu vadinamoje raižytoje vietovėje, yra urvas - smiltainio skardyje mineralų gyslų išvagota ola.

1893 m. gruodį galvijų augintojas ir tyrinėtojas Ričardas Veterilas (Richard Wetherill) prasiskynęs kelią pro tankų nendryną tame urve rado akmenų rietuvę primenančius griuvėsius, kuriuose priešistoriniais laikais gyveno grupė Amerikos čiabuvių. Jis šią radavietę pavadino Septintuoju urvu. Vėliau pasigirdo kaltinimų, kad R. Veterilas buvęs vandalas ir plėšikautojas, bet Septintasis urvas vis tiek tapo vienu svarbiausių archeologinių radinių pietvakarinėje JAV dalyje.

Šiandien tą vietą pasiekti lengviau nei R. Veterilo laikais, bet nėra visiškai paprasta. Tenka gana ilgai kratytis lauko keliuku, vingiuojančiu tarp raguvų ir kanjonų, pro dantytus skardžius ir smiltainio kupolus. Paskui kelionę reikia tęsti pėsčiomis: kabarotis krūmokšniais ir kanadiniais raugmedžiais užžėlusiu išdžiūvusiu vandentakiu, atsargiai spraustis skardžio pakraščiais. Tie akmenys jums po kojomis iš tiesų yra maisto ruošimo indų liekanos. Tokių radinių čia netrūksta, jei tik žinai, kaip ieškoti: balandūnėmis apaugusi kalva slepia požeminę, apskritą apeiginę patalpą, vadinamąją kivą, o vos pastebima linija žemės paviršiuje žymi kelią, kadaise jungusį senovines gyvenvietes.

R. Veterilas iškasinėjo Septintajame urve rastus paviršinius griuvėsius ir pardavė radinius muziejams bei kolekcininkams. Liko tik dalis mūrinės sienos ir dūmų dėmių. Tačiau kasinėjimai nesiliovė. Neseniai R. Veterilas buvo sužinojęs apie naują archeologinės stratigrafijos sampratą: kad priešistorė išsaugota vienas po kitu esančiuose nuogulų sluoksniuose. Septintajame urve po regimaisiais griuvėsiais R. Veterilas rado šimtais metų senesnę kapavietę. Jis iškasė 98 anksčiau neatrastos Krepšiadirbių visuomenės atstovų griaučius.

Giliai tame niekam nežinomame kanjone labai seniai viena kultūra buvo užleidusi vietą kitai.

Plačiau skaitykite lapkričio mėnesio numeryje. 

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

2018 lapkritis

Dar Šiame numeryje:

Bilas ir Melinda Geitsai: tikslų stebėsena
Neįprasta karalystė
Saulės varomas pasiplaukiojimas kosmose
Įsisukusios kirmėlės
Dingę transkripcijoje
Paskutinis atsisveikinimas
Dlefinai atpažįsta draugus pagal švilpesius
Raudonosios planetos pulsas
Gyvenimo Marse pratybos
Kai bičiulis meta iššūkį mirčiai