Padangių valdovai

Žmonės ir sakalai kartu medžioja jau daugybę amžių.

Autorius: Peter Gwin

Padangių valdovai
Nuotraukos autorius:

Melsvoje aušros prieblandoje pamažu ryškėjant Arabijos dykumos kontūrams, šeichas Butis bin Maktumas bin Džuma al Maktumas (Butti bin Maktoum bin Juma al Maktoum) su sūnumi priklaupia maldai. Vis dar vėsiame, lyg aksomas švelniame smėlyje vingiuoja naktį po apylinkę besibasčiusio feneko pėdsakai. Netoliese kopos papėdėje matyti 12 nedidelių stulpelių siluetai, o jos viršuje vyras dengia išlankstomą stalą arbatai. Horizonte mirguliuoja Dubajaus dangoraižiai - kadaise buvusio užkampio, kurį šeicho senelis Rašidas bin Sajidas al Maktumas (Rashid bin Saeed al Maktoum)pavertė vienu moderniausių uostų. Ten šeicho Bučio laukia galybė reikalų ir pareigų. Bet visa tai - kitame pasaulyje. Čia, senovinio jo protėvių beduinų krašto tyloje, šeichas mėgaujasi ramybe su sakalais.

Dabar spalis, todėl Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sakalininkai intensyviai dresuoja paukščius medžioklei ir ateinančiam lenktynių sezonui. Kiekvieną dieną šeichas Butis su sūnumi Maktumu ir palyda keliasi ketvirtą ryto ir daugiau nei valandą važiuoja į dykumą mokyti paukščių, kol neprasidėjo alinanti dienos kaitra.

Prašviesėjus dangui, įžiūriu ant stulpelių tupinčius ir gobtuvais uždengtus sakalus, tyliai laukiančius šios dienos pamokos. Tarp jų - rudi ir kreminės spalvos sakalai keleiviai, baltai margi medžiokliniai sakalai, tamsiai rudi taurieji sakalai ir įvairių rūšių mišrūnai. Šio būrio kilmė apima Europą, Aziją ir Arkties dykynes. Tačiau jie sudaro tik mažąją dalį iš kelių šimtų šeichui priklausančių paukščių būrio - neabejotinai vienos geriausių kada nors surinktų sakalų kolekcijos.

Padavęs man arbatos puodelį, vienas iš šeicho padėjėjų Panis (Pani) nuskuba ruošti masalo pirmajam dresuojamam paukščiui. „Labas rytas, Hovardai! - sušunka šeichas greta manęs stovinčiam išstypusiam, pliktelėjusiam vyrui su akiniais. 57 m. Hovardas Voleris (Howard Waller) - sakalų veisėjas, draugas ir patikėtinis. Linksmu ir kupinu entuziazmo balsu šeichas kaipmat pradeda karštą greitai nuo vienos temos prie kitos peršokantį pokalbį apie sakalų pasaulio subtilybes.

Plačiau skaitykite spalio mėnesio numeryje.

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

2018 spalis

Dar Šiame numeryje:

Nepaisydami pavojų, nutarkime neprarasti vilties
Daugiau smegenų leidžia vykdyti mokslinius tyrimus
Puikavimosi atradimas
Pažangus šokoladas
Kur švarus oras - deficitas
Raganosiai sugrįžta
Atgimę po mirties
Kaip akys mato pikselius
Kartais tai primena vaiduoklių vaikymąsi
Kitaip atrodančios gėlės