Šiaurės Atlantą maitinantys dumbliai

Sargasu vadinamuose plūduriuojančiuose augaluose gyvuoja nepaprasta ir nuostabi jūrų augalijos ir gyvūnijos įvairovė.

By James Prosek
Photograph by

„Jokiame kitame vandenyne nėra nieko panašaus į juos, - sako jūrų biologas Brajanas Lapointas (Brian Lapointe). - Daugiau niekur visoje mūsų žydroje planetoje nerasite, kad vidury vandenyno gyvuotų įvairovė - viskas tik dėl dumblių."

B. Lapointas kalba apie Sargaso jūra vadinamame Atlanto regione plūduriuojančius jūrų dumblius, žinomus kaip sargasas. Šios jūros ribos nėra griežtai nustatytos, jos perimetrą apibrėžia ne sausumos masyvai, o penkios pagrindinės srovės, apsukančios Bermudą laikrodžio rodyklės kryptimi. Šios su žemynais nesiribojančios jūros vanduo nemaistingas, todėl ypač skaidrus ir stulbinamai mėlynas.

Šiaurės Atlanto apytakos ratu vadinamam didžiuliam sūkuriui priklausanti Sargaso jūra dažnai apibūdinama kaip jūrinė dykuma, ir, ko gero, tokia būtų, jei ne plūduriuojantys sargaso gniutulai.

Galbūt iš pirmo žvilgsnio šie jūrų dumbliai neatrodo kuo nors ypatingi - tik paprasti vandens paviršiuje kabančių augalų kuokštai; tačiau, kaip savo darbuose atskleidė mokslininkas B. Lapointas, šie rudadumbliai sudaro stulbinamą jūrų augalijos ir gyvūnijos įvairovę maitinančios sudėtingos ekosistemos pagrindą. Tai tarsi judrioji buveinė ir kilnojamoji puota.

Plačiau skaitykite birželio mėnesio numeryje.

Daugiau informacijos taip pat rasite čia: https://on.natgeo.com/2YR17Fe

 VšĮ „Atverk pasaulį", Skersinės sodų 6-oji g., 61 Vilnius, Tel. +37068713935, Faks. +37052314195, El. paštas info@nationalgeographic.lt

https://www.nationalgeographic.lt/lt/zurnalu_archyvas/2019_birzelis/siaures_atlanta_maitinantys_dumbliai/