Europos gimimas

Nauji genetiniai tyrimai atskleidžia, kas mes esame ir iš kur atėjome.

Autorius: Andrew Curry

Europos gimimas
Nuotraukos autorius:

Dar gerokai iki nacizmo laikų ideologus įkvėpdavo mintis, kad dar mamutų laikais Europą apgyveno „grynakraujės" žmonių populiacijos. Šia idėja grindžiamas baltaodžių rasizmas, o pastaruoju metu ji pakurstė baimę dėl imigracijos, kuri net sudrebino Europos Sąjungos pamatus ir sukėlė sąmyšį JAV politinėje arenoje.

Dabar mokslininkai pateikia naujų atsakymų į klausimą, kas iš tiesų yra europiečiai ir iš kur jie atsirado. Nauji duomenys leidžia manyti, kad šis žemynas dar ledynmetyje tapo tautų katilu. Kad ir kurią dabartinę šalį paimtume, šiandien čia gyvenantys europiečiai yra mišrūnai, kurių protėviai kilo iš Afrikos, Artimųjų Rytų ir Rusijos stepių.

Šie duomenys gaunami iš archeologinių radinių, tiriant senovinius dantis ir kaulus, gilinantis į lingvistiką.
Tačiau visų pirma - iš naujos paleogenetikos srities. Per pastarąjį dešimtmetį tapo įmanoma nuskaityti visą prieš dešimtis tūkstančių metų gyvenusių žmonių genomą. Per pastaruosius kelerius metus įvykusi technologinė pažanga atpigino ir paspartino šį procesą. Šiandien gerai išsilaikiusio griaučių fragmento DNR galima nuskaityti
už maždaug 500 JAV dolerių.

Dėl to plūstelėjo daugybė naujos informacijos, kuri keičia archeologijos mokslą. Vien 2018 m. buvo nustatyti daugiau kaip tūkstančio priešistorinių žmonių genomai - daugiausia iš seniau iškastų ir muziejuose bei archeologijos laboratorijose saugomų kaulų. Šis į miltus sutrintų kaulų potvynis nušlavė bet kokias mintis apie genetinį europiečių grynumą.

Plačiau skaitykite rugpjūčio numeryje.

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

2019 rugpjūtis

Dar Šiame numeryje:

Mes visi - migrantai
Kaip sumažinti plastikinių maisto pakuočių atliekas?
Meteoritų išsaugojimas tyrimams
Atskleistos augalų apdulkintojų paslaptys
Iš talpyklos ant stalo
Karštų taškų paieškos mieste
Pavojingas apžvalgos taškas
Ramybė kaip upė