Naujas šaltasis karas

Klimato kaita ruošia dirvą naujiems tarpvalstybiniams konfliktams Arktyje.

By Neil Shea
Photograph by

Vėlyvą pilką lapkričio popietę naujai išrinktas arktinio Gjoa Heiveno (Gjoa Haven) miestelio patrulių vadas Marvinas Atkitukas (Marvin Atqittuq) stovėdamas ant jūrinio ledo prie gyvenvietės pakvietė karius prieiti arčiau. Žvarbus pietų vėjas pustė sniegą, oro temperatūra siekė maždaug -30 °C. Šalta, bet Arktyje būna ir šalčiau. Susirinko apie 20 inuitų vyrų ir kelios moterys. Visi per petį persimetę šautuvus, apsivilkę rankų darbo striukes iš šiaurinių elnių odų, kelnes iš baltųjų lokių kailių arba įprastus parduotuvėse įsigytus drabužius - anaiptol
ne tokius šiltus, bet namuktuk, tuokart pakenčiamus.

M. Atkitukas užsimovė ruonio odos pirštines ir nupasakojo dienos planą. Ši grupė priklauso Kanados reindžeriams - rezervinei šalies ginkluotųjų pajėgų daliai, ir M. Atkitukas pirmąsyk ves juos vykdyti užduoties. Dalinys visą savaitę sniegaeigiais patruliuos pliką Karaliaus Viljamo (King William) salos pakrantę. Kariai mokysis naudotis GPS prietaisais, vykdyti paieškos ir gelbėjimo operacijas, šaudys į taikinius ir daug medžios bei žvejos po ledu.

Stovėjau rato pakraštyje valydamasis nuo blakstienų šerkšną. Buvo per šalta užsirašinėti, todėl stebėjau veidus ir nušalimų paliktus randus - garbės ordinus, bylojančius apie atvirame ore praleistą gyvenimą viename atšiauriausių pasaulio kraštovaizdžių.

Netrukus grupė išsivaikščiojo ir prisidegė paskutines cigaretes prieš ilgą žygį į tamsą. M. Atkitukas priėjo pasiteirauti, ar man nešalta. Jis buvo aukštas, plačiapetis ir daug šypsojosi. Reindžeriai šį karį išrinko naujuoju vadu po ilgametės tarnybos. Jis draugiškai įspėjo neužmigti per laukiančią ilgą kelionę.

Taip jau yra nutikę. Kartais žmonės nuvirsta nuo sniegaeigių ir pradingsta. M. Atkitukas priminė, kad šiuo metu saloje ir visoje daugiau nei triskart už Ukrainą didesnėje Nunavuto (Nunavut) teritorijoje neveikia mobilusis ryšys. „Jei kas nutiktų ir atsiskirtumėte nuo grupės, niekur nesiblaškykite, kol jus suras, - pasakė jis. - Ir pasistenkite nesusidurti su baltaisiais lokiais."

Plačiau skaitykite rugsėjo mėnesio numeryje.VšĮ „Atverk pasaulį", Skersinės sodų 6-oji g., 61 Vilnius, Tel. +37068713935, Faks. +37052314195, El. paštas info@nationalgeographic.lt

https://www.nationalgeographic.lt/lt/zurnalu_archyvas/2019_rugsejis/naujas_saltasis_karas/