Kelionės pamokos

Žingsnis po žingsnio per pasaulį. 2013 m. pradėjęs eiti mūsų protėvių pėdomis iš Afrikos per visą pasaulį iki Pietų Amerikos galo P. Salopekas jau nužingsniavo apie 18 tūkst. km. Jis tęsia kelionę per Kiniją ir pamažu artėja prie Sibiro.

Autorius: Paul Salopek

Kelionės pamokos
Nuotraukos autorius: John Stanmeyer

Niekas negali pasakyti, kodėl maždaug 240 tūkst. metų laikęsi įsikibę Afrikos anatominiu požiūriu šiuolaikiniai žmonės staiga ryžtingai patraukė iš gimtojo žemyno ir užkariavo pasaulį. Hipotezių, kodėl pasklidome iš Afrikos, netrūksta.
Kai kurie mokslininkai argumentuoja, kad į platesnį pasaulį lyg dvikojus skėrius mus išsviedė nepakeliami alkio spazmai: buvome nuvalgę gimtąsias savanas. Kiti specialistai kalba, kad mūsų ilgakojus protėvius į naujus medžioklės plotus išviliojo žalioji Arabija - vešlesnis nei dabar Artimųjų Rytų pasaulis. Treti tvirtina, kad leidžiantis jūros lygiui ėmėme šukuoti atsivėrusias pakrantes (vadinamoji pakrančių migracijos teorija).

Man patraukliausia žmonijos migracijų kilmės hipotezė byloja apie atminties balsą. Anot jos, labai ilgą laiką senovės žmonės balansavo ant išnykimo prarajos krašto. Senovės pasaulyje mūsų buvo labai nedaug. Kas nors išrasdavo kokį nors naują įrankį, bet tos naujovės pradingdavo išmirus klanui. Pažanga nespėdavo pasklisti, jos niekas neperimdavo. Tai tęsėsi ilgus nuobodžius tūkstantmečius: išradimas, netektis, vėl tas pats išradimas. Pavadinkime tai ilga vaga. Planetos duris mums pavyko atrakinti tik tada, kai žmonių populiacijos tapo pakankamai didelės ir stabilios, kad išsaugotų ir tobulintų proveržius.

 

2021 lapkritis

Dar Šiame numeryje:

Dr. Antonio Faučio gyvenimas ir pasiekimai

„National Geographic" pakalbino Antonį Faučį (Anthony Fauci) apie jo asmeninio gyvenimo kelią, karjerą ir vaidmenį sprendžiant sveikatos priežiūros krizes, nuo ŽIV ir AIDS iki COVID -19. Šie pokalbiai virto knyga (čia pateikiame jos ištrauką), iš kurios gautas pelnas bus skirtas gamtosaugai, ir dokumentiniu filmu.

Kai esi gydytojas, suprasti žmogaus prigimtį yra nemažiau svarbu, nei pažinti jo fiziologiją. Rūpinantis pacientu svarbiausia, kad pacientas turi gydytojui rūpėti. Jis turi nuoširdžiai rūpėti kaip žmogus, o ne kaip statistinis vienetas, klientas, kuriam išrašysite sąskaitą, ar tiesiog vienas iš virtinės pacientų. Pateiksiu asmeninį pavyzdį, kaip galima susidurti su visiškai jums nepavaldžia ryškia raida ar permainomis, kurios gali visiškai pakeisti jūsų karjeros kryptį ir net visą gyvenimą. 1968 m. baigiau vidaus ligų medicinos studijas Niujorko ligoninės Kornelio medicinos centre. Tais pačiais metais pripažinti visuomenės sveikatos akademikai [...]

JAV Kongrese reiškė nuomones ir net liudijo, kad išradus antibiotikus, vakcinas ir visuomenės sveikatos priemones karas su infekcinėmis ligomis iš esmės jau laimėtas, ir kad dabar turėtume sutelkti dėmesį į kitas mokslinių tyrimų bei visuomenės sveikatos sritis. Likimas taip jau nulėmė, kad anuomet ketinau imtis disertacijos būtent apie infekcines ligas Nacionaliniame sveikatos institute. Pamenu, kaip važiuodamas iš Niujorko į institutą Betesdoje, Merilando valstijoje, mintyse vis gromuliavau tų išmintingų žinovų žodžius ir, švelniai sakant, abejojau, ar tikrai teisingai pasirinkau karjeros kryptį. Ar ketinau studijuoti nykstančią specialybę? Jaučiausi, lyg važiuočiau į Majamį dirbti slidinėjimo instruktoriumi. Mano karjerai pasisekė, o pasauliui, deja, ne, kad net ir generaliniai chirurgai kartais klysta. Po 13 metų, 1981-aisiais, pratrūkusi AIDS epidemija pakeitė mano karjerą ir galbūt net visą gyvenimą.