Aukso karštligė

Peru priklausančioje Andų kalnų dalyje neviltis skatina leistis į pavojingas, nuodingas brangiojo metalo paieškas.

Autorius: Barbara Fraser ir Hildegard Wi

Aukso karštligė
Nuotraukos autorius: Cédric Gerbehaye

 Peru priklausančioje Andų kalnų dalyje 5 km aukštyje įsikūrusi Rinkonada (La Rinconada) yra aukščiausiai pasaulyje esanti gyvenvietė, kur nyki egzistencija priklauso nuo to, kiek pirkėjai pasirengę sumokėti už geidžiamiausią šios vietos išteklių - auksą.

Kadangi per pastaruosius du dešimtmečius šio brangiojo metalo kaina ūgtelėjo kone penkiagubai, snieguoto Ananėjos (Ananea) kalno šešėlyje įsikūręs miestelis nevaldomai išaugo į didžiulį palaikių gofruotos skardos namelių lūšnyną aplink įėjimus į smulkias kasyklas ir atliekomis užverstą ežerą. 5100 m aukštyje virš jūros lygio viešpatauja speigas ir nuolat trūksta deguonies, todėl net vietos gyventojai yra priversti godžiai ryti orą. Čia dvokia taip, kaip ir galima tikėtis iš 30-50 tūkst. nuolat atvykstančių ir išvykstančių žmonių gyvenvietės be nuotekų ir šiukšlių surinkimo sistemos.

2021 liepa

Dar Šiame numeryje:

Išsaugoti ilgam
Autorius Tristan McConnell
Fotografas David Chancellor

Ar be užtvertų rezervatų laukiniai gyvūnai ir gretimos bendruomenės gali kartu klestėti? Šiaurės Kenijoje pandemija išbandė šią idėją. Tai plataus užmojo sambūvio eksperimentas, grindžiamas mintimi, kad žmonės ir laukiniai gyvūnai gali klestėti drauge. 44 000 km 2 plote greta gyvena šimtai tūkstančių žmonių, milijonai gyvulių ir nemažos laukinių gyvūnų populiacijos. Maždaug du trečdaliai Kenijos laukinių gyvūnų gyvena ne nacionaliniuose parkuose ar rezervatuose, todėl draustiniai tapo esmine nacionalinės gamtosaugos ekosistemos dalimi. Kai dėl COVID-19 užsidarė sienos ir nebekilo lėktuvai, Šiaurės Kenijoje, kaip ir visur kitur, neliko turistų, todėl Afrika neteko didelės dalies pajamų, kurių kasmet atneša gamtos turizmas - 2018 m. suma siekė 29 mlrd. JAV dolerių. Kenijoje turizmas sudarė bent 8 % BVP. Kilo nuogąstavimų, kad pastarųjų dešimtmečių gamtosaugos pasiekimai pražus.

Permainos kinų kvartale
Autorė Rachel NG
Fotografė Andria LO

Los Andželo kinų kvartale gimęs ir užaugęs Glenas Suhu (Glenn SooHoo) savo akimis matė, kaip jo rajonas per 50 metų užaugo, paskui patyrė nuosmukį ir vėl atsigavo. Pastaruosius pusantrų metų šis ir kiti Šiaurės Amerikoje išsibarstę panašūs anklavai išgyvena krizę, kurią paskatino ksenofobija ir kritinė visuomenės sveikatos padėtis. „Tas virusas smukdo prekybą ir turizmą,- sako įmonės „Phoenix Imports" savininkas G. Suhu. - Jis neturi nieko bendra su kinų kvartalu, bet kadangi prezidentas Donaldas Trampas vis kartojo, kad virusas atkeliavo iš Azijos, žmonės tiesiog ėmė baimintis šio rajono." Pandemijos laikotarpiu istoriniams kinų kvartalams išgyvenant sunkius laikus verta pasigilinti, kodėl jie apskritai traukia gyventojus (ir lankytojus).


Aukšti tikslai
Autorė Stephanie Pearson
Fotografas Quin Schrock

Austrijos Alpėse alpinistai kopia į viršukalnes ir lipa „laiptais į dangų". Šios svaigulį keliančios kopėčios yra Didžiojo Donerkogelio (Grosser Donnerkogel) via ferrata dalis. Itališkai „geležinis kelias", via ferrata - stačiuose uoliniuose kalnų šlaituose įrengtas kelias, kuriame palei įtvirtintą lyną įtaisyta pagalbinių priemonių, kaip antai metalinių pakopų.