Neįkainojamos fosilijos šiukšlyne

Ispanijoje plečiant sąvartyną, paleontologai atranda daug senovinių rūšių, tarp jų ir tokių, iš kurių kilo žmoginės beždžionės – ir mes patys.

Autorius: Jennifer Pinkowski

Neįkainojamos fosilijos šiukšlyne
Nuotraukos autorius: Paolo Verzone

Sunku rasti nemalonesnę vietą nei šiukšlynas žvarbią naktį. Tačiau kaip tik ten 2019 M. GRUODĮ ir atsidūrė paleontologas Chosepas Roblesas (Josep Robles), vaikydamasis unikalių žmogaus evoliucijos istorijos užuominų. Porą praėjusių mėnesių jis dažniausiai kelias naktis per savaitę praleisdavo Abokador de Kan Mata vadinamoje vietoje - didžiausiame veikiančiame Ispanijos regiono Katalonijos sąvartyne.

Septynias dienas per savaitę, 24 val. per parą ekskavatoriai geležiniais nagais rausė žemę skubindamiesi iškasti dar vieną gilią duobę Barselonos ir jos apylinkių šiukšlėms. Ch. Roblesas buvo vienas iš aštuonių paleontologų, paeiliui atidžiai stebėdavusių tonas mašinų iškasamos gelsvai rusvos akmeningos žemės.

Kan Matos grunte gausu įvairiausių fosilijų, amžiumi aprėpiančių daugiau kaip milijoną metų mioceno epochoje prieš maždaug 11,2-12,5 mln. metų. Nuo 2002 m. Ch. Roblesas ir kiti Barselonos autonominio universiteto Katalonijos Migelio Krusafonto (Miquel Crusafont) paleontologijos instituto (ICP) paleontologai aptiko per 70 000 šio laikotarpio fosilijų, tarp jų: arklių, raganosių, elnių, drambliams giminiškų straublinių, vieno ankstyvojo didžiųjų pandų giminaičio ir seniausios pasaulyje voverės skraiduolės. Taip pat rasta galybė senovinių graužikų, paukščių, varliagyvių ir roplių liekanų.

2021 liepa

Dar Šiame numeryje:

Išsaugoti ilgam
Autorius Tristan McConnell
Fotografas David Chancellor

Ar be užtvertų rezervatų laukiniai gyvūnai ir gretimos bendruomenės gali kartu klestėti? Šiaurės Kenijoje pandemija išbandė šią idėją. Tai plataus užmojo sambūvio eksperimentas, grindžiamas mintimi, kad žmonės ir laukiniai gyvūnai gali klestėti drauge. 44 000 km 2 plote greta gyvena šimtai tūkstančių žmonių, milijonai gyvulių ir nemažos laukinių gyvūnų populiacijos. Maždaug du trečdaliai Kenijos laukinių gyvūnų gyvena ne nacionaliniuose parkuose ar rezervatuose, todėl draustiniai tapo esmine nacionalinės gamtosaugos ekosistemos dalimi. Kai dėl COVID-19 užsidarė sienos ir nebekilo lėktuvai, Šiaurės Kenijoje, kaip ir visur kitur, neliko turistų, todėl Afrika neteko didelės dalies pajamų, kurių kasmet atneša gamtos turizmas - 2018 m. suma siekė 29 mlrd. JAV dolerių. Kenijoje turizmas sudarė bent 8 % BVP. Kilo nuogąstavimų, kad pastarųjų dešimtmečių gamtosaugos pasiekimai pražus.

Permainos kinų kvartale
Autorė Rachel NG
Fotografė Andria LO

Los Andželo kinų kvartale gimęs ir užaugęs Glenas Suhu (Glenn SooHoo) savo akimis matė, kaip jo rajonas per 50 metų užaugo, paskui patyrė nuosmukį ir vėl atsigavo. Pastaruosius pusantrų metų šis ir kiti Šiaurės Amerikoje išsibarstę panašūs anklavai išgyvena krizę, kurią paskatino ksenofobija ir kritinė visuomenės sveikatos padėtis. „Tas virusas smukdo prekybą ir turizmą,- sako įmonės „Phoenix Imports" savininkas G. Suhu. - Jis neturi nieko bendra su kinų kvartalu, bet kadangi prezidentas Donaldas Trampas vis kartojo, kad virusas atkeliavo iš Azijos, žmonės tiesiog ėmė baimintis šio rajono." Pandemijos laikotarpiu istoriniams kinų kvartalams išgyvenant sunkius laikus verta pasigilinti, kodėl jie apskritai traukia gyventojus (ir lankytojus).


Aukšti tikslai
Autorė Stephanie Pearson
Fotografas Quin Schrock

Austrijos Alpėse alpinistai kopia į viršukalnes ir lipa „laiptais į dangų". Šios svaigulį keliančios kopėčios yra Didžiojo Donerkogelio (Grosser Donnerkogel) via ferrata dalis. Itališkai „geležinis kelias", via ferrata - stačiuose uoliniuose kalnų šlaituose įrengtas kelias, kuriame palei įtvirtintą lyną įtaisyta pagalbinių priemonių, kaip antai metalinių pakopų.