Aviacija: kiek žalia ir kaip greitai?

Jau kuriami nedideli akumuliatoriais varomi lėktuvai, bet sukonstruoti didelį visiškai netaršų oro lainerį – milžiniškas iššūkis.

Autorius: Sam Howe Verhovek

Aviacija: kiek žalia ir kaip greitai?
Nuotraukos autorius: Davide Monteleon

Kalbėdamas su aviacijos specialistais, ar kada nors apskritai įmanomi ekologiški komerciniai skrydžiai, vis prisimenu vieną faktą ir vieną skaičių. Tas faktas byloja štai ką: viskas, kas šiandien skatina gamtosaugos perversmą ant žemės, bent jau artimiausiu metu bus visiškai nepritaikoma danguje. Saulės moduliai, vėjo turbinos, elektriniai varikliai, talpūs akumuliatoriai, vandenilio elementai, magnetinė levitacija - paprastai sakant, visi šie technologiniai pasiekimai šiuo metu neduoda jokios naudos siekiant iškelti kelis šimtus žmonių į stratosferą ir nuskraidinti juos tūkstančius kilometrų. O skaičius, kurį prisimenu, byloja, kad daugiau kaip 80 % pasaulio gyventojų niekada gyvenime nėra skraidę orlaiviais. Šio fakto sąsajos su šiuo skaičiumi nusako problemos esmę, su kuria susiduria oro linijos ir orlaivių gamintojai, bandantys pereiti prie netaršių skrydžių. Aviacija gali būti ekologiška, bet tai nutiks dar negreitai ir ne taip plačiai, kaip antžeminio transporto srityje.

2021 spalis

Dar Šiame numeryje:

 

Gelbėjant šimpanzes ir save

Autorius Apul Steyn
Fotografas Brent Stirton

Icaso Velez del Burgo (Itsaso Vélez del Burgo) rankose laikė laukinės šimpanzės jauniklę. Suglebusi ir be sąmonės, ši žmoginė beždžionė buvo vos didesnė už žmogaus plaštaką. Maža ir bedantė, beždžionė buvo tik maždaug mėnesio. Ji kentė nuo hipotermijos ir dehidratacijos, tad jei nieko skubiai nebūtų daroma, jos širdis būtų sustojusi. „Tai jauniausia mūsų priglausta šimpanzė",- sako I. Velez del Burgo, rytinėje Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) dalyje įkurtos prieglaudos Lviro (Lwiro) primatų reabilitacijos centro techninių reikalų direktorė. I. Velez del Burgo padėjo surengti penkias dienas trukusį sekinantį gelbėjimo žygį motociklu, greitaeigiu kateriu ir automobiliu, kad 2017 m. birželio 16 d. šimpanzės jauniklė būtų saugiai atgabenta į Lviro kaimą. Kovos su brakonieriavimu grupės ryšių tarpininkas šią šimpanzę aptiko pas kelis brakonierius tankiame drėgnajame miške netoli nuošalaus Pingos (Pinga) miesto maždaug už 300 km. Atidavę jauniklę, vyrai prisipažino, kad kita beždžionė dvynė nugaišo neilgai trukus po to, kai jie nušovė motiną.