Sparčiai auganti ir besikeičianti pasaulio gyventojų populiacija

Mažėjant vaikų mirtingumui ir ilgėjant vidutinei tikėtinai gyvenimo trukmei, žmonių skaičius Žemėje per mažiau nei 50 metų padvigubėjo

Autorius: Craig Welch

Sparčiai auganti ir besikeičianti pasaulio gyventojų populiacija
Nuotraukos autorius: Yagazie Emezi

Specialistai teigia, kad ši tendencija dar gali pasikeisti. Tai nulems tokios priežastys kaip riboti ištekliai ir klimato kaita.

Pasiekėme naują žmonijos kelionės etapą. Praėjusių metų lapkritį Jungtinių Tautų duomenimis, žmonių skaičius Žemėje pasiekė 8 mlrd. Gyventojų skaičius padvigubėjo per mažiau nei 50 metų vos nuo 1974 m., kai Jungtinės Tautos subūrė pasaulio šalis į pirmąją tarpvyriausybinę konferenciją, skirtą gyventojų skaičiaus augimo problemai spręsti.

Tuo metu tik trijuose pasaulio didmiesčiuose gyveno 10 mln. ar daugiau žmonių: Niujorke, Tokijuje ir Meksike. Šiandien tokių miestų jau daugiau nei 30.

Šio sprogimo priežastys gerai žinomos: sparčiai ir nepaliaujamai tobulėjanti medicina, sanitarinės sąlygos ir pasėlių derlingumas. Dėl to mažėja vaikų mirtingumas ir ilgėja tikėtina gyvenimo trukmė. Tarptautinio taikomosios sistemų analizės instituto Austrijoje ir Sveikatos matavimo ir vertinimo instituto Siatle demografai prognozuoja, kad dar šiame šimtmetyje žmonių skaičius planetoje pasieks ati- tinkamai 9,4 mlrd. arba 9,7 mlrd. Jungtinių Tautų ekspertai mano, kad iki amžiaus pabaigos mūsų gali būti net 10,4 mlrd.

Tačiau šie skaičiai slepia įdomias permainas. Manoma, kad kažkada tarp šimtmečio vidurio ir 2100 m. nenutrūkstamas žmonijos augimas staiga liausis. Laukia šis tas nauja. „Visuotinai sutariama, kad dar iki šio šimtmečio pabaigos pasaulio gyventojų skaičius greičiausiai pasieks aukščiausią tašką", - sako Patrikas Gerlandas (Patrick Gerland), atsakingas už Jungtinių Tautų gyventojų skyriaus prognozes.

Šiandien gyvenantys vaikai ir kai kurie suaugusieji gali būti pirmieji žmonės per šimtus, o gal net tūkstančius metų, kurie pamatys, kaip Žemės gyventojų skaičius nebeauga, o gal net ima mažėti, ir tai turės sunkiai suvokiamų pasekmių.

 

National Geographic 2023 04

Dar Šiame numeryje:

Auganti Nigerija

Autorė Adaobi Tricia Nwaubani
Fotografė Yagazie Emezi

Tikimasi, kad 2050 m. Nigerijoje, kurios teritorija neprilygsta nė dešimtadaliui Europos, gyvens 377 mln. žmonių. Kokia ateitis laukia vaikų, augančių skaitlingiausioje Afrikos šalyje?

2022 m. Rudenį Žemės gyventojų skaičius perkopė 8 mlrd. ribą. Mūsų planetoje dar niekada negyveno tiek daug žmonių.

Niekas tiksliai nežino, kada ir kur gimė jubiliejinis kūdikis ir kuo jis vardu. Lapkritį Jungtinės Tautos (JT) šią garbę suteikė Maniloje pasaulį išvydusiam kūdikiui, tačiau iš esmės 8 mlrd. slenkstį galėjo įveikti bet kuris iš maždaug 12 mln. tą mėnesį visame pasaulyje gimusių vaikų. Tai galėjo būti mergaitė, gimusi ligoninėje Tokijuje, ūkyje Vajomingo valstijoje ar bombų slėptuvėje Kijeve. Arba berniukas, pasaulį išvydęs pabėgėlių stovykloje Ruandoje, Amazonės kaime ar nuošaliame Arkties regione.

Šis jubiliejinis vaikas galėjo būti net Eziaku Kendra Okonkvo (Eziaku Kendra Okonkwo) -
2,75 kg sverianti mergaitė, gimusi 2022 m. lapkričio 12 d. Abudžoje (Abuja), Nigerijoje. Ji - antrasis Keneto (Kenneth) ir Amaros Okonkvų (Amara Okonkwo) vaikas. Kodėl Nigerija?

Ši 224 mln. gyventojų turinti šalis - skaitlingiausia Afrikos valstybė. Iš dalies dėl nuosaikiai gerėjančios sveikatos priežiūros sistemos kūdikių mirtingumas sumažėjo iki 72 mirčių 1000 gyvų naujagimių, o tikėtina gyvenimo trukmė pailgėjo iki 53 metų (nors abu šie rodikliai vis dar gerokai atsilieka nuo JT iškeltų tikslų). Dėl šių ir kitų veiksnių, taip pat dėl tradicijų, palankesnių didelėms šeimoms, Nigerijos gyventojų skaičius auga kone sparčiausiai pasaulyje. Prognozuojama, kad 2050 m., kai Eziaku bus 28-eri, Nigerijoje, kurios plotas sudaro vos dešimtadalį Europos teritorijos, gyvens 377 mln. žmonių ir ji taps trečia pagal gyventojų skaičių valstybe, aplenkdama JAV ir atsilikdama tik nuo Indijos ir Kinijos.