Nauja tvarka

P 15 metų grįžęs į Egiptą vos jį pažinau. Kaire palei Nilo upę buvo ką tik atidaryta Mamša Al Misr (Mamsha Ahl Misr - Egipto žmonių takas) pavadintos promenados pirmoji 1,5 km ilgio atkarpa, nuo kurios vėrėsi platūs garsiosios pakrantės vaizdai.

Autorius: Robert Draper

 

Greta išsidriekusio Maspero (Maspero) Trikampiu vadinamo rajono vaizdas drastiškai keitėsi. Įgyvendinant planą 27 Egipto apskrityse nugriauti 357 gyvenamuosius rajonus, nušiurę kvartalai sulyginti su žeme, o jų vietą paupyje užims brangūs kooperatiniai namai. Nedidelėje Nilo saloje Varake (Warraq) nuversta šimtai namų, kad atsirastų vietos viešbučiams. Upėje legendiniai gyvenamieji laivai išardyti arba po vieną nutempti.

Siekdamas modernizuotis Egiptas ketina perkelti milijonus žmonių į naujus miestus dykumoje, tarp jų ir į valdžios buveinę į rytus nuo Kairo. Verslo rajonas su 77 aukštų Legendiniu Bokštu vis dar statomas. Už 45 km į rytus nuo Kairo statoma nauja sostinė. Šiuo plataus užmojo projektu siekiama sukurti šiuolaikišką daugiau nei 6 mln. gyventojų miestą. Pagrindinis akstinas buvo siekis perkelti žmones iš pergrūsto Nilo slėnio.

 

National Geographic lapkritis

Dar Šiame numeryje:

 

Muziejus, vertas faraono ir ne tik

 

Autorius Tom Mueler
Fotografas Paolo Verzone

Neįprasta matyti muziejaus direktorių, darbe vilkintį maskuojamąją aprangą ir avintį kareiviškais batais, bet, kita vertus, generolas majoras Atefas Moftachas (Atef Moftah) nėra tipiškas muziejaus direktorius, o Didysis Egipto muziejus nėra eilinis muziejus. Žiūrint iš tolo, šis postmodernistinis pastatas toks didelis,kad jį net sunku suvokti.

Kairo pakraštyje esančio naujojo Didžiojo Egipto muziejaus atrijuje pagrindiniu eksponatu tapo
3200 metų Ramzio Didžiojo statula. Du dešimtmečius statytame ir daugiau nei milijardą JAV dolerių kainavusiame muziejuje pirmą kartą surinkti beveik visi daugiau kaip 5000 radinių iš karaliaus Tutanchamono kapo.

Kalbėdamas apie muziejų, generolas A. Moftachas pažeria statistinių duomenų: beveik
45 tūkst. m2, 12 parodų salių, 100 tūkst. eksponatų, bendra vertė - daugiau nei milijardas dolerių.
„Ir viskas 99 proc. baigta!" - pareiškia jis iš pasitenkinimo net pliaukštelėdamas delnais.

Kadaise Tutanhamono kapavietė buvo taip užversta puošniais daiktais, kad kasinėtojams teko kaboti ant lynų, pritvirtintų prie lubų, kad jų nesutryptų. Dabar visi šie radiniai saugomi už 640 km esančiame Didžiajame Egipto muziejuje. Vienintelė išimtis - iš vientiso kvarcito luito iškaltas didžiulis sarkofagas, kuriame kadaise gulėjo trys vienas į kitą sudėti Tutanchamono karstai. Beveik 1,5 m aukščio ir tūkstančių kilogramų svorio sarkofagą, matyt, buvo per sunku išvežti.