Po kupolu

Kardauodegiai sudėti išties tvirtai. Šie senoviniai bestuburiai su dygliuotomis uodegomis, kovinių šalmų formos kiautais ir aštriomis žnyplėmis ant aštuonių iš dešimties kojų jau maždaug 450 mln. metų nesikeisdami šmirinėja vandenyno dugnu.

Autorius: Amy Mc Keever

Po kupolu
Nuotraukos autorius: Laurent Ballesta

Jiems pavyko išgyventi asteroido smūgį, dėl kurio išmirė dinozaurai. Tačiau išgyventi žmones gali būti sunkiau. Kaip ir daugelis kitų vandens gyvūnų, kardauodegiai pernelyg intensyviai gaudomi maistui ir masalui, o žmonijos veiklos plėtra pakrantėse naikina jų neršto vietas. Tačiau jie taip pat masiškai renkami dėl mėlynojo kraujo, kuriame yra retos krešėjimo medžiagos, labai svarbios kuriant saugias vakcinas. Šis kraujas gali išgelbėti žmonių gyvybes, tačiau jį renkant gyvūnai dažnai žūsta, ypač daugelyje Azijos šalių, kur jiems nuleidžiama ne dalis kraujo, o visas. Per pastaruosius 60 metų tridyglių kardauodegių populiacija sumažėjo daugiau nei perpus. Tačiau Filipinams priklausančioje Pangatalano (Pangatalan) salelėje ši rūšis netikėtai ėmė simbolizuoti atsparumą.

 

National Geographic rugpjūtis

Dar Šiame numeryje:

 

Kur gyva legenda

Autorius Robert Draper
Fotografas Bryan Schutmaat

Didžiojo Vingio nacionalinio parko pasienio dykumoje, netikėtumų pilname kraštovaizdyje, atgyja Vakarų Teksaso paribio legenda. Didysis Vingis, taip pavadintas dėl didelio jį iš pietų juosiančios Rio Grandės lanksto, yra vienas didžiausių ir nuošaliausių ištisinės JAV dalies nacionalinių parkų. Jame stūkso ištisa kalnų grandinė, randama 500 mln. metų senumo fosilijų ir esama nepaprastai turtingos biologinės įvairovės iš dalies dėl to, kad yra trys skirtingos ekosistemos: upės tarpeklių, dykumos žemės ir atskirų kalnų. Čia galima aptikti nykstančių rūšių augalų ir gyvūnų - taip pat tokių, kurie gyvena pačiuose savo arealo pakraščiuose, kaip antai meksikinių juodųjų lokių ir smulkiadančių tuopų. Esama ir keistų derinių - tarkim, iš samanų kilimų auga kaktusai. Palei Didžiojo Vingio Vynuogienojų (Grapevine) kalvų taką esanti vadinamoji Kybanti uola (Balanced Rock) - 500 mln. metų gamtos meno kūrinys. Parke apstu geologinių anomalijų, susidariusių dėl priešistorinių potvynių, žemės drebėjimų ir ugnikalnių išsiveržimų.