Leidžiantis vis gilyn

Itin patyrę speleologai kelis dešimtmečius vyko į meksiką tyrinėti kalne glūdinčio labirinto Čevės (Cheve - galbūt (o gal ir ne) giliausio urvo žemėje.

Autorius: Maya Wei-Haas

Leidžiantis vis gilyn
Nuotraukos autorius: David Doubilet

 Žmonės Čevėje nurodo įvairias priežastis, kodėl atsidavę tyrinėja urvus. Kaip teigia R. Blakvel, daugelį jų veda „nepasotinamas smalsumas". Ji ir K. Haklis savo aistrą ieškoti naujų praėjimų vadina manija. Tačiau tokiose paieškose įkarštis gali ir atvėsti. Daugeliui tyrinėtojų urvai taip pat reiškia galimybę visiškai mėgautis gyvenimu. Dienai išėję tyrinėti kitų Čevės angų, komandos narių trijulė aptiko šachtą, kuri, sprendžiant iš aido, turėjo būti labai gili, ir smagiai į ją nusileido tiek, kiek užteko virvės.

 

NG 2022 birželis

Dar Šiame numeryje:

 

Nualintas povandeninis grožis

Autorė Kennedy Warne
Fotografas David Doubilet

Kai kuriose Filipinų vietose kerintys koralų brangakmeniai tiesiog verčia iš koto. Šis regionas, kur susieina Indijos ir Ramusis vandenynai, vadinamasis Koralų Trikampis, yra didžiausias pasaulyje jūrinės gyvūnijos ir augalijos įvairovės lobynas. Čia aptinkama daugiau kaip 500 koralų rūšių - net trys ketvirtadaliai visų atrastųjų. Jų pastatyti rifai plotu prilygsta Airijos teritorijai. Šiuose povandeniniuose miestuose prisiglaudusių gyvūnų nė neįmanoma suskaičiuoti. Koralų Trikampio viršūnėje esančiuose Filipinuose gyvena beveik 1800 rifinių žuvų rūšių. Tačiau šiose koralų kapinėse, kurias tyrinėju, glaudžiasi tik pabėgėliai. Matau mažąją mėlynąją lūpažuvę ir mane sugriebia sielvartas. Jos vaidmuo rifų ekosistemose yra valyti kitas žuvis nuo jų kūnų surenkant parazitus ir kitus jūrinius pakeleivius. Bet ši valytoja neturi ką valyti. Ji plaukioja beviltiškai viena.