Naujausias numeris NG 2022 gegužė
PlačiauAlpių žiemos nyksta. Nuo XIX a. vidutinė temperatūra šiuose kalnuose pakilo 2 °C – maždaug dukart daugiau už pasaulinį vidurkį. Sniegas per sezoną iškrinta vėliau ir ištirpsta anksčiau. Anot mokslininkų, išnagrinėjusių iš daugiau nei 2000 meteorologinių stočių gautus duomenis, bendrai Alpėse sniegas laikosi beveik mėnesiu trumpiau.
Autorius: Denise Hruby
Daugeliui iš 14 mln. žmonių, įsikūrusių viename tankiausiai gyvenamų pasaulio kalnynų, galimos pasekmės kelia siaubą. Čia ekonomika priklauso nuo sniego, priviliojančio 120 mln. turistų per metus - gerokai daugiau, nei aplanko JAV.
NG 2022 kovas
Už žemę sumokama gyvybe
Autorius Jordan Salama
Fotografė Florence Goupil
Kolumbijoje būti aktyvistu reiškia būti pavojuje. Išlaisvinus kadaise sukilėlių kontroliuotas žemes suklestėjo mokslas ir turizmas, bet drauge imta nežabotai išnaudoti išteklius.
Į atsivėrusias teritorijas plūstelėjo auksakasiai, galvijų augintojai ir narkotikų kontrabandininkai, o vietos gyventojai, išdrįsę ginti savo žemes ir kultūrą, tapo aukomis.
Bogotoje įsikūrusio pelno nesiekiančio Vystymosi ir taikos studijų instituto (INDEPAZ) duomenimis, nuo 2016 m. taikos sutarties buvo nužudyti 1297 kolumbiečių visuomeniniai lyderiai, afrokolumbiečiai žemės gynėjai bei aplinkosaugininkai.
Valstybės negebėjimas įsitvirtinti buvusiose konflikto zonose leido suvešėti nusikalstamoms grupuotėms, kurios ėmė grumtis dėl gamtos išteklių, kontrabandos koridorių ir uostų, per kuriuos gali gabenti neteisėtas prekes. Aktyvistai nenusileidžia, bet už tai sumoka gyvybėmis.
Svirplių gaudytojai
Autorė Halima Athumani
Fotografas Jasper Doest
Naktis šalta, ant kalvos pietvakarinėje Ugandos dalyje pučia stiprus vėjas.
Oro srautas barškina metro pločio ir dviejų metrų ilgio skardos lakštus, iš kurių suformuo- tos nuožulnios didžiulių vabzdžių spąstų sienos. Už kelių metrų burzgia dyzelinis generatorius, tiekiantis energiją 400 vatų lempai gaudyklės viduryje. Žmogų tokia ryški šviesa akina, bet lyg magnetas traukia Ruspolia di erens rūšies svirplius. Ugandoje jie vadinami tiesiog žiogais arba nsenenais.
Pasūdyti ir paskrudinti svirpliai Ugandoje laikomi skanėstu. Turgavietėse, taksi parkuose ir pakelėse jų galima įsigyti po 2 JAV dolerius už maišelį. Tačiau tai, kas Ugandoje kadaise buvo smulkus rinkimas asmeninėms reikmėms, pastaruoju metu vis sparčiau virsta komercine veikla: siekiant patenkinti augančią paklausą didžiuliais ant kalvų įrengtais spąstais surenkama tonos vabzdžių.