Kaip virusai kuria mūsų pasaulį

Įsivaizduokime Žemę be virusų. Mostelėjus burtų lazdele jie visi išnyksta.

Autorius: David Quammen

Staiga nebelieka pasiutligės viruso. Dingsta poliomielito virusas. Prapuola grėsmingai mirtinas Ebolos virusas. Nebėra tymų, kiaulytės ir įvairiausių gripo virusų. Gerokai sumažėja žmonių kančių ir mirčių. Pranyksta ŽIV, todėl AIDS katastrofa niekada neįvyksta. Pragaišta Nipos, Hendros, Mačupo ir Sin Nombre virusai, o su jais ir žinios apie kraupią sumaištį. Nelieka dengės viruso. Pradingsta visi rotovirusai, suteikdami didžiulę malonią besivystančių šalių vaikams, kurių kasmet miršta šimtai tūkstančių.
Prapuola Zikos ir geltonosios karštinės virusai. Nebėra kai kurių beždžionių pernešamo B herpesviruso, kuris žmonėms dažnai mirtinas. Niekas nebeserga vėjaraupiais, hepatitu, juostine pūsleline ar net paprasčiausiu peršalimu. Raupų sukėlėjas Variola? Šis virusas gamtoje buvo išnaikintas iki 1977 m., o dabar jis išnyksta ir iš itin saugomų šaldiklių, kuriuose laikomi bauginantys pavyzdžiai. Dingsta ir 2003 m. pasirodęs SŪRS virusas, kuris, kaip dabar supratome, mus įspėjo apie dabartinę pandemijos erą. Na ir, žinoma, pragaišta nelemtasis SARS-CoV-2, sukeliantis COVID-19 ir turintis gluminamai įvairų poveikį, toks klastingas, pavojingas ir taip lengvai perduodamas. Pasijutote geriau?
Be reikalo.
Šis scenarijus dviprasmiškesnis, nei manote. Iš tiesų gyvename virusų pasaulyje - virusai neįsivaizduojamai įvairūs ir nesuskaitomai gausūs.
Be jų gyventi negalėtume.

Vasaris 2021

Dar Šiame numeryje:

 

 

Ar esame gimę klajoti?

Autorius Eric Weiner

Kelionės - neracionali veikla, tačiau užkoduota mūsų genuose. Todėl vertėtų pradėti planuoti kelionę jau dabar pat.

Pastaruoju metu savo pasą naudoju geriems tikslams: kaip padėkliuką po puodeliu arba klibančiai stalo kojai paremti. Be to, tai puikus žaislas katei. Štai jums ir nusivylimų pandemija. Kelionės atšauktos arba taip ir nesuplanuotos, kad nebūtų atšauktos. Šeimos susitikimai, studijų užsienyje metai, tingios atostogos paplūdimyje - tik puf ir nebėra.

Virve į turgų

Autorius ir fotografas Fritz Hoffmann

Salvino (Salween) upė, Kinijoje vadinama Nu, yra viena paskutinių nevaržomų tekančių Azijos upių. Beveik prieš du dešimtmečius Kinija paskelbė užtvenksianti Nu. Šiose vietovėse pietvakarinėje Kinijos dalyje gyvena daug etninių grupių. Regionas pramintas Trimis Lygiagrečiomis Upėmis, nes per jį teka Nu, Dzinša (Jinsha) arba Jangdzė (Yangtze) ir Lancagnas (arba Megongas). Dėl gausios biologinės įvairovės šis kraštas taip pat įtrauktas į UNECCO pasaulio paveldo sąrašą.