Fotografo užmoju pribloškiantis „National Geographic“ projektas pristatytas Šiaulių ,,Akropolyje“

2018 m. gegužės 29 d. 15:40

Pasaulyje šiuo metu yra apie 12 000 nykstančių gyvūnų rūšių. Vienas garsiausių žurnalo „National Geographic" fotografų Joel Sartore užsimojo įmažinti visų jų portretus ir taip sukurti „Foto Arką" - projektą skirtą mums ir mūsų anūkams, kurie dalies šių gyvūnų jau niekada nebepamatys.

20 įspūdingų šio ciklo nuotraukų nuo šiandien gali išvysti šiauliečiai ir miesto svečiai - „Foto Arkos" projektas pristatomas didžiausiame Šiaurės Lietuvos prekybos ir pramogų centre Šiaulių „Akropolyje".

Beveik 20 metų J. Sartore atidavė gamtos fotografijai. Įvairiose pasaulio šalyse jis fiksavo laukinius gyvūnus. „Fotografavau laukinę gamtą, bet nelabai prisidėjau prie rūpinimosi ja", - žurnalui „National Geographic" prisipažino fotografas. Tokios mintys jį paskatino 2005 metais imtis įdomaus projekto - nufotografuoti kuo daugiau gyvūnų rūšių, kol jos dar neišnyko.

Modelius J. Sartore įkurdina juodame ar baltame fone. Pasak fotografo, toks fonas išryškina gyvūno akis ir leidžia mums jose geriau pamatyti laukinio gyvūno grožį, eleganciją ir intelektą.

„Manęs neapleido vienas klausimas: kaip įtikinti žmones susirūpinti tuo, kad iki kitos amžių sandūros galime netekti pusės visų rūšių? Galbūt kuo paprasčiau ir švariau atliktų portretų ciklas leistų mums pažvelgti gyvūnams tiesiai į akis ir pamatyti, kad kitos rūšys, su kuriomis gyvename šioje planetoje, taip pat išsiskiria grožiu, grakštumu ir protu. Juodas ir baltas fonas suvienodina žaidimo taisykles, tad pelė atrodo ne mažiau didinga nei dramblys. Šiuose portretuose visi tampa lygūs", - pasakoja fotografas J.Sartore

Savo projektą fotografas pavadino „Foto Arka". Aliuzija į Nojaus arką J. Sartorę tarsi ragina nesustoti. Per kiek daugiau nei dešimtmetį fotografas užfiksavo beveik 7 000 nelaisvėje laikomų gyvūnų. Jis jau lankėsi daugiau nei 250 zoologijos sodų įsikūrusių per 40 valstybių.

„Visos rūšys yra gyvybiškai svarbios mūsų išlikimui: bitės ir net musės apdulkina mūsų valgomus vaisus ir daržoves, nepaliesti drėgnieji atogrąžų miškai lemia, kiek lietaus iškris dirbamuose laukuose. Tačiau svarbu ne tik nauda mums. Manau, kiekviena rūšis turi pagrindinę teisę egzistuoti", - sako „National Geographic" fotografas.

Skaičiuojama, kad šiuo metu yra apie 12 000 nykstančių ir žmonijos globojamų gyvūnų - paukščių, žuvų, žinduolių, roplių, varliagyvių ir bestuburių. Tad kad pavyktų nufotografuoti daugumą, J. Sartore skaičiavimu, jam prireiks dar bent 15 metų. „Fotografuosiu, kol būsiu gyvas arba kol atsisakys tarnauti mano keliai", - pažadėjo J. Sartore.

„Foto Arkos" projektą remia Nacionalinės geografijos draugija. Lietuvoje parodą organizuoja žurnalas „National Geographic Lietuva".

Pamatyti vieno iš garsiausių gamtos fotografų nuotraukų ciklą Šiaulių „Akropolyje" bus galima iki birželio 30 d. Iš Šiaulių paroda keliaus į pajūrį, kur bus eksponuojama Klaipėdos „Akropolyje", o rudenį ją pamatyti galės vilniečiai.

National Geographic gegužė

Dar Šiame numeryje:

 

28 dienos po vandeniu

Autorius ir fotografas Laurent Ballesta

Nardymas Prancūzijos Rivjeroje
Viduržemio jūros, kuri yra beveik visiškai apsupta sausumos, povandeninės karalystės sąveika su Atlanto vandenynu menka, o dugnas daugiausia neištyrinėtas. Beveik mėnesį fotografas L. Balesta su komanda gyveno aukšto slėgio kameroje baržoje, o ši tempiama nuplaukė daugiau nei 550 km nuo Marselio iki Monako ir atgal. Komanda nardė 21 vietoje, iki 142 m gylyje. Jie matė blykstelint tikrą grožį- ir aptiko akivaizdžių žmonių daromo poveikio įrodymų. Komanda tyrinėjo jūros dalis, kurias pasiekia vos vienas procentas saulės šviesos. Pastovios temperatūros vandenyje čia gyvuoja unikalūs šaltavandeniai rifai, o juose tarpsta per 1650 rūšių.

 

Jūrų tyrinėtojas

Autorė Rachel Hartigan

„Jei lėktuvas ten, būčiau jį pamatęs",- sako Robertas Balardas (Robert Ballard) kalbėdamas apie paieškas 4 m ilgio savaeigiu laiveliu, paleistu iš 64 m ilgio tyrinėjimų laivo „E/V Nautilus". Sėdėdamas savo kajutėje jis rodo kompiuterio ekrane išskleistą jūros dugno žemėlapį. Per atstumą valdomas savaeigis laivelis spindulių pluošto sonaru „nubraižė" šį povandeninį kraštovaizdį plaukiodamas aplink rifą, kuris juosia atokią Ramiojo vandenyno salą Nikuma - rorą (Nikumaroro), čia R. Balardas ieško Amelijos Erhart (Amelia Earhart) lėktuvo „Lockheed Electra 10E". Prieš daugiau kaip keturis dešimtmečius vandenyno dugne atradęs hidrotermines versmes ir juoduosius dūmtraukius, prieš tris dešimtmečius radęs „Titaniką" ir beveik prieš 20 metų aptikęs patrulinį laivą, kuriam per Antrąjį pasaulinį karą vadovavo Džonas F. Kenedis (John F. Kennedy), 78-erių nepriklausomas Nacionalinės geografijos draugijos tyrinėtojas nenuleidžia rankų ir toliau bando įminti didžiausias vandenynų paslaptis.

 

Bėgant nuo potvynio

 

Autorė Annie Roth
Fotografė Ami Vitale

Dar neseniai atrodė, kad taika tarp pokotų (Pokot) ir ilčamusų (Ilchamus) neįmanoma. Abi Kenijos Baringo (Baringo) ežero pakrantėse gyvenančios bendruomenės dešimtmečiais kariavo dėl galvijų, žemės ir vandens- todėl vienas iš Kenijos gausiausios biologinės įvairovės regionų buvo virtęs bergždžiu mūšių lauku. 2006m. pokotų ir ilčamusų vyresnieji šiame nuožmiame konflikte pasiekė paliaubas. Jie sutarė, kad vienybei ir pasitikėjimui sukurti buvę priešai kartu dės pastangas sugrąžinti laukinius gyvūnus, kurie buvo išguiti ir dėl jų konflikto,- visų pirma Rotšildo žirafas. Šių žirafų mažėja. Gamtoje jų likę vos apie 2000, iš jų 800 gyvena Kenijoje. Kadaise Rotšildo, dar vadinamų Baringo, žirafų aplink Baringo ežerą buvo gausu, tačiau po kelis dešimtmečius trukusio konflikto ir brakonieriavimo ši simbolinė rūšis toje vietovėje išnyko. Siekdami, kad šios žirafos sugrįžtų į savo tėvynę, pokotų ir ilčamusų bendruomenių nariai ėmėsi darbo.