Kryžių kalno nuotrauka – tarp „National Geographic“ pasaulinio fotografijų konkurso laureatų

2015 m. gruodžio 30 d. 14:32

Žurnalas „National Geographic", leidžiamas ir lietuvių kalba, paskelbė kasmetinio fotografijų konkurso nugalėtojus. Tarp laureatų, pagerbtų garbės raštais, pateko japonė fotografė Hideki Mizuta, kuriai pergalę konkurse atnešė nuotrauka, kurioje užfiksuotas Šiaulių rajone esantis Kryžių kalnas.

„Čia yra šimtai tūkstančių kryžių. Kryžių kalnas reprezentuoja taikų lietuvių pasipriešinimą priespaudai. Ši maža kalvelė - tai vieta, kur gyvena mirusiųjų dvasios. Kai aš čia lankiausi, kalvele prabėgo mergaitė rožine suknele, atrodė tarsi ji neša taiką, viltį ir meilę", - apie užfiksuotą kadrą pasakojo H. Mizuta.

Iš viso „National Geographic" fotografijų konkurse šiemet dalyvavo daugiau nei 13 tūkst. dalyvių. Didžiojo prizo laimėtoju paskelbtas fotografas iš Australijos James Smart ir jo tornado nuotrauka „Dirt". Laimėtojui atiteko 10 tūkst. dolerių piniginis prizas ir kelialapis į kasmetinį „National Geographic" fotografijos seminarą kompanijos būstinėje Vašingtone.

„Tornadas pamažu darėsi vis didesnis - nuo žemės pakeldavo vis daugiau dulkių ir dirvožemio. Jis judėjo palyginti lėtai, todėl mes stengėmės prie jo vis labiau priartėti. Mums labai pasisekė, jog važiuodami Kolorado keliu buvome jam iš vakarų pusės. Tai padėjo išgauti detalų vaizdą ir tobulą dangaus bei priekinio plano apšvietimą", - teigė J. Smart, net 15 dienų „gaudęs" audras su savo broliu ir keliais draugais meteorologais.

Taip pat buvo išrinktos ir tokiose kategorijose kaip „Žmonės", „Vietos" bei „Gamta" nugalėjusios nuotraukos. „Žmonių" kategorijoje triumfavo niujorkietis Joel Nsadha ir jo jauno vyro portretas, nufotografuotas Ugandoje. „Vietos" kategorijoje pirmoji vieta atiteko ispanui Francisco Mingorance ir jo pelkės, kurią iš dalies sunaikino radioaktyvios atliekos, nuotraukai. „Gamtos" kategorijoje pergale džiaugėsi pagrindinį prizą laimėjęs australas J. Smart. Garbės raštais apdovanota 13 nuotraukų.

Teisėjų komisija buvo sudaryta iš žurnalo „National Geographic" vyriausiosios nuotraukų redaktorės Jessie Wender, „National Geographic" fotografų draugijos nario David Guttenfelder ir fotografo Anand Varma. Konkurso dalyviams teko įveikti ne vieną raundą, o renkant nugalėtojus buvo vertinamas kūrybiškumas, nuotraukų kokybė ir turinio autentiškumas.

Visas nugalėjusias nuotraukos, taip pat ir pagerbtas garbės raštais, galima rasti čia: www.natgeo.com/photocontest


Pagrindinio prizo ir „Gamtos" kategorijos laimėtojas James Smart. Nuotrauka „Dirt", fotografuota Kolorado valstijoje, JAV. Daugiau J. Smart nuotraukų: http://yourshot.nationalgeographic.com/profile/1029774/

 

„Vietos" kategorijos laimėtojas Francisco Mingorance. Nuotrauka „Asteroid", fotografuota Andalūzijoje, Ispanijoje. Daugiau F. Mingorance nuotraukų: http://yourshot.nationalgeographic.com/profile/439190/


„Žmonių" kategorijos laimėtojas Joel Nsadha. Nuotrauka „At The Play Ground", fotografuota Ugandoje. Daugiau J. Nsadha nuotraukų: http://yourshot.nationalgeographic.com/profile/1172406/

 

Garbės raštu apdovanota Hideki Mizuta. Nuotrauka „Hill of Crosses", fotografuota Šiaulių r., Lietuvoje. Daugiau H. Mizuta nuotraukų: http://yourshot.nationalgeographic.com/profile/694061/


National Geographic birželis

Dar Šiame numeryje:

 

Kultūrų susidūrimai

Autorė Nina Strochlic
Fotografė Nadia Shira Cohen

Meksikos majų bitininkai mato pavojų savo gyvenimo būdui, kurį kelia menonitų kolonistų auginami sojų laukai.
„Kaip tai prasidėjo?" - klausia Everardas Čablė (Everardo Chablé). Lauke blėstant dienos šviesai, jis įsitaisęs ant taburetės savo svetainėje. Vienintelis garsas šiame Jukatano (Yucatán) pusiasalyje esančiame Meksikos miestelyje - kur nėra mobiliojo ryšio ir trūksta elektros energijos - kieme jo tėvo garsiai leidžiama muzika. Jis ima pasakoti.

„Tūkstančius metų majai laikė bites. Tada atvykę menonitai su didelėmis mašinomis ėmė kirsti didžiulius plotus, kuriuose maitinasi bitės. Čia buvo nepaliestas miškas su itin trapiomis ekosistemomis - mazamomis, arakariais - ir, svarbiausia, bitėmis, kurios palaiko gyvybę. Pradėję kirsti miškus jie sunaikino viską, kas čia gyvavo tūkstantmečius."

 

Pavojingas Kelias. Tarp Žemės Ir Dangaus

Autorius Giorgi Gogua
Fotografai Fernando Javier Urquijo ir Nikolozas Mchedlidzė

Kiekvienais metais Sakartvele, Kaukazo kalnuose, paklusdami senosioms tradicijoms ir metų laikų kaitai, gyvulių augintojai gena savo bandas, skrosdami ganyklas ir... laiką.

6 val. ryto mane, miegantį palapinėje, kurią pasistačiau viduryje patižusio kelio, pažadino sunerimusio Giorgio Karsamaulio (Giorgi Karsamauli) balsas. „Greičiau kelkis, turime judėti!" - paragino piemuo.

Pro prasegtą atvartą į palapinę plūstelėjo vėsa ir liūties šniokštimas. 850 jo avių buvo dingusios.

Tą pakriką 2019 m. gegužės rytą mūsų „Na- tional Geographic" komandos lydimi aviganiai ketino leistis į 250 km kelio paskutinę atkarpą iš žiemos ganyklų Širako slėnyje į Tušetiją - nuo pasaulio atskirtą savitą kalnų regioną šiaurrytinėje šalies dalyje. Bet oras sumaišė visas kortas. Užuot persiritę per kalnagūbrį į vasarines ganyklas, kur gyvuliai genami nuo neatmenamų laikų, piemenys atsitraukė ant žemesnio šlaito, palikdami avis, kurios per naktį mirtinai sušalo.