Nefertitės kapo iešantys mokslininkai baigė skenuoti Tutanchamono kapą

2016 m. balandžio 2 d. 09:39

Penktadienį po dešimties valandų darbo radarais Tutanchamono kape, naujasis Egipto senienų apsaugos ministras Khaled al-Anani surengė tarptautinę spaudos konferenciją, skirtą naujausiems radiniams aptarti. Archeologai visą naktį tęsė slaptų patalpų pasieškas, kurias, spėjama, slepia karaliaus kriptos sienos. Remdamiesi pirminiais duomenimis, pareigūnai pranešė apie rastas tam tikras anomalijas, tačiau paprašė duomenis vertinti atsargiai ir laukti tolesnių tyrimų rezultatų.


Ministras, kalbėdamas Karalių slenyje surengtoje spaudos konferencijoje, teigė, kad „šiuo metu dar negalima kalbėti apie rezultatus". Jo įsitikinimu, prireiks bent savaitės, kol surinktus duomenis išanalizos ekspertai Egipte ir JAV. Al-Anani taip pat pakvietė mokslininkus iš viso pasaulio kitą mėnesį atvykti į Kairą, kur bus surengta dar viena spaudos konferencija. Ministras tikisi joje išgirsti išsamias naujienas apie tai, ką išties slepia Tutanchamono kapo sienos.


Karaliaus kapo tyrimus paskatino britų egiptologas Nicholas Reeves, liepą paskelbęs, kad Tutanchamono kripta gali slėpti iki šiol nerastą Nefertitės kapą. Pastaroji buvo ne tik Senovės Egipto gražuolė, bet ir Tutanchamono pamotė.


Visgi, egiptiečiai teoriją, kad už Tutanchamono kriptos slepiasi Nefertitės palaikai, vertina gana skeptiškai - nieko keisto, juk iki šiol nėra jokių fizinių įrodymų, kad kažkas slepiasi slaptose patalpose. Net šių patalpų buvimas yra pagrįstas tik šiuolaikinėmis technologijomis sukurtais paveikslais.


Viskas prasidėjo N. Reevesui Tutanchamono kriptos sienas nuskenavus lazeriu. Skenavimai atskleidė itin detalią kapo sienų tekstūrą ir leido įžvelgti tiesių linijų seriją šiaurinėje ir vakarinėje sienose. Gali būti, kad šios linijos žymi užmūrytus koridorius ar duris.


Dar kovo viduryje buvęs Egipto senienų apsaugos ministras Mamdouh Eldamaty paskelbė, esąs 90 proc. įsitikinęs, kad slaptos patalpos egzituoja. Jo įsitikinimai buvo paremti Japonijos specialisto Hirokatsu Watanabe atliktais skenavimais radaru, kurie padėjo už sienų surasti organinių medžiagų ir metalo pėdsakų.

Tuo tarpu šią savaitę atliktais skenavimais buvo siekiama surinkti išsamesnių duomenų. Nacionalinės geografijos draugijos remiami mokslininkai Tutanchamono kape darbuotis pradėjo tik 17 val., t. y. tuomet, kai baigėsi Karalių slėnio lankymo valandos, ir dirbo ten kone visą naktį. Išv iso buvo atlikta daugiau nei 40 atskirų skenavimų. Šiaurinė ir vakarinė kriptos sienos buvo skenuojamos penkiuose aukščiuose, keičiant radarų dažnį į 400 ir 900 MHz.


Tutanchamono kapas buvo atrastas 1922 m. Jį atrado Howardas Carteris.

2021 spalis

Dar Šiame numeryje:

 

Gelbėjant šimpanzes ir save

Autorius Apul Steyn
Fotografas Brent Stirton

Icaso Velez del Burgo (Itsaso Vélez del Burgo) rankose laikė laukinės šimpanzės jauniklę. Suglebusi ir be sąmonės, ši žmoginė beždžionė buvo vos didesnė už žmogaus plaštaką. Maža ir bedantė, beždžionė buvo tik maždaug mėnesio. Ji kentė nuo hipotermijos ir dehidratacijos, tad jei nieko skubiai nebūtų daroma, jos širdis būtų sustojusi. „Tai jauniausia mūsų priglausta šimpanzė",- sako I. Velez del Burgo, rytinėje Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) dalyje įkurtos prieglaudos Lviro (Lwiro) primatų reabilitacijos centro techninių reikalų direktorė. I. Velez del Burgo padėjo surengti penkias dienas trukusį sekinantį gelbėjimo žygį motociklu, greitaeigiu kateriu ir automobiliu, kad 2017 m. birželio 16 d. šimpanzės jauniklė būtų saugiai atgabenta į Lviro kaimą. Kovos su brakonieriavimu grupės ryšių tarpininkas šią šimpanzę aptiko pas kelis brakonierius tankiame drėgnajame miške netoli nuošalaus Pingos (Pinga) miesto maždaug už 300 km. Atidavę jauniklę, vyrai prisipažino, kad kita beždžionė dvynė nugaišo neilgai trukus po to, kai jie nušovė motiną.