Nematomas karas smegenyse

Sprogimų sukeltos smegenų traumos kamuoja tūkstančius karių.

Autorius: Caroline Alexander

Dažniausi sužeidimai Irako ir Afganistano karinėse kampanijose - sprogimo bangų sukeltos smegenų traumos. Dėl jų kenčia šimtai tūkstančių JAV karių. Šios, regis, nematomos žaizdos palieka gilius randus kario smegenyse ir psichikoje.

Tvirtai užspaudusi ausis drauge su sprogmenų specialistų komanda laukiau apsauginiame bunkeryje. Ant iš faneros sukalto vieno kambario namo su plieninėmis priešgaisrinėmis durimis sienos iš lauko pusės buvo pritvirtintas sprogmuo Nr. 52 su 6 m ilgio geltonai ir žaliai dryžuotu sprogdiklio laidu. Atbuline tvarka suskaičiavus nuo penkių pasigirdo duslus bumbtelėjimas ir krūtinėje pajutau prislopintą smūgį. Šis smūgis yra skiriamasis sprogimo požymis. „Jį pajunti visada, - pasakoja man vienas iš sprogdintojų. - Net už šimtų ar net tūkstančių metrų nuo sprogimo vietos.

Šio smūgio paslaptys mane ir atvedė į Antrojo pasaulinio karo laikų sprogmenų poligoną maždaug už 65 km į pietryčius nuo Denverio. Anuomet čia būdavo bandomi pusės tonos sviediniai, o dabar tiriami valdomieji sprogmenys, kuriuos kariai naudoja skylėms sienose ir duryse kovos veiksmų zonoje pramušti. Tai įprasta praktika šiuolaikinėje karyboje. Galutinis šių bandymų tikslas - išsiaiškinti, kaip sprogimo bangos smūgis veikia žmogaus smegenis.

Plačiau apie tai skaitykite žurnalo „National Geographic Lietuva" vasario mėnesio numeryje.

2015 vasaris

Dar Šiame numeryje: