Išgyvenusieji

Šiluma tirpdo ernių teritorijas, bet nuožmieji plėšrūnai nepasiduoda.

Autorius: Douglas Chadwick

Išgyvenusieji
Nuotraukos autorius:

Vieną vakarą prieš daugelį metų biologas Albertas Menvilis nuvažiavo į sąvartyną prie Banfo nacionaliniame parke esančio Leik Luiso Albertos valstijoje.

Tais laikais sąvartynas buvo neaptvertas, todėl rudieji lokiai dažnai atslinkdavo ieškoti maisto likučių. A. Menvilis žiūrėjo, kaip lokys rijo gausias mėsos atliekas, ir pastebėjo, kad kažkas juda į automobilio žibintų skleidžiamos šviesos pakraštį. Tai buvo ernis, įdėmiai stebintis lokį ir mėsą. Kas jam liko? Ernio svoris - apytiksliai 14 kg, o rudasis lokys sveria daugiau nei 100 kg.

„Tada ernis staiga pribėgo ir įkando lokiui tiesiai į užpakalį, - pasakoja biologas. - Lokys apsisuko ir mostelėjo letena, tačiau ernis spėjo pasprukti pro šoną, griebė mėsą ir dingo tamsoje."

Erniai nelaikomi sumaniais gyvūnais, nes, sprendžiant iš jų sudėjimo, elgiasi per daug veržliai ir įžūliai. Tačiau vidutinis vos metrą nuo smalsios nosies iki tankios uodegos užaugantis ernis įsikuria 250-1300 km2 ploto teritorijoje ir nepaliaujamai ją saugo, uosto, naršo, joje medžioja, rausia ir gina namus nuo įsibrovėlių.

Kai penkerius metus savanoriškai prisidėjau prie Ledynų nacionaliniame parke (Glacier National Park) Montanos valstijoje vykdomo novatoriško tyrimo, sekdamas vieną radijo siųstuvo įsagu ženklintą patiną stebėjau, kaip jis 450 m bėgo aukštyn suledėjusia stataus kalno ketera ir nuliuoksėjo per Žemyninę vandenskyrą (Continental Divide). Užlipti jam netruko nė 20 minučių.

Kitas patinas į 3190 m aukščio Klivlando kalną (Mount Cleveland), aukščiausią parko viršukalnę, užkilo sausio mėnesį, kai kalnas virsta styrančia ledo skulptūra. Šis ernis paskutinius 1500 m užkopė per 90 minučių. Per dešimt dienų gyvūnas užsikorė į kitas keteras vakarų kryptimi, pasuko į šiaurę, Britų Kolumbiją, nuliuoksėjo rytų kryptimi per Vandenskyrą, ir spruko tolyn per Votertono Ežerų nacionalinį parką (Waterton Lakes National Park) Albertoje; vėliau nuliuoksėjo pietų kryptimi ir grįžo į Ledynų nacionalinį parką. Didelio čia daikto. Po dienos ar dviejų jis vėl leidosi į tokią pačią kelionę.

Plačiau skaitykite rugpjūčio numeryje.

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

2019 rugpjūtis

Dar Šiame numeryje:

Mes visi - migrantai
Kaip sumažinti plastikinių maisto pakuočių atliekas?
Meteoritų išsaugojimas tyrimams
Atskleistos augalų apdulkintojų paslaptys
Iš talpyklos ant stalo
Karštų taškų paieškos mieste
Pavojingas apžvalgos taškas
Ramybė kaip upė