Keltų iškilimas ir nuopolis

Septynis šimtmečius keltų gentys valdė didelę dalį Europos, bet paskui neatlaikė romėnų puolimo. Kas buvo tie keltai ir dėl ko jie paslaptingai išnyko?

Autorius: Siebo Heinken
Nuotraukos autorius:

Ant Mormono (Le Mormont) kalno tvyrojo tvaikas. Iš atvirų duobių kilo yrančių gaišenų ir lavonų kvapas. Mirusieji buvo be galvų, o arkliai, galvijai ir avys - paaukoti.

Jie buvo sumesti į šachtas arba palaidoti per apeiginį ritualą. Čia dėjosi siaubingi dalykai. Bent jau taip mano archeologai Gilbertas Kėnelis ir (Gilbert Kaenel) ir Lionelis Pernė (Lionel Pernet). Atrodo, kad ant šios kalvos prie Ženevos ežero, Šveicarijoje, buvo įsikūrusi keltų pabėgėlių stovykla.

Iki šiol G. Kėnelis dirbo Vo (Vaud) regioninio archeologijos muziejaus direktoriumi ir vadovavo Mormono kalvos kasinėjimų apsaugai bei restauracijai. L. Pernė yra jo įpėdinis. Jo komanda tiria dešimtis tūkstančių kaulų, keramikos dirbinių fragmentų ir kitų radinių. Jis bando atkurti įvykius, nutikusius ant Mormono prieš 2000 metų.

Prieš pradedant kasti kreidą 2006 m. šį kalną ėmę tyrinėti archeologai galiausiai rado 250 duobių. Kai kurios buvo 7 m gylio, kitos siekė net kreidos sluoksnį. Jose aptikta daugybė keraminių ir bronzinių gerti skirtų indų, taip pat kalvystės įrankių, šeši dailidžių kirviai ir daugiau kaip 150 mažai naudotų ar net visai nenaudotų girnapusių. Ginklų mokslininkai beveik nerado.

Bet buvo kaulų. Daugelis jų priklausė itin vertingiems arkliams, kurie būdavo importuojami iš Italijos ir keltams rodydavo savininko statusą. Rasta ir žmonių kaulų: iš viso atkasta apie 50 palaikų. Kai kurie palaidoti aukštielninki, kiti - sėdomis. Į vieną iš duobių buvo įmestas apiręs vaikas. Keturiems asmenims nukirstos galvos. Kai kurie kaulai apdegę. Daliai kaukolių trūko apatinio žandikaulio: keltai juos dažnai pašalindavo per apeigas.

Plačiau skaitykite spalio mėnesio numeryje.

 

Rašyti komentarą
Vardas*
El. paštas
Komentaras*
 
KOMENTARAI (0)
Komentarų nėra.

2019 spalis

Dar Šiame numeryje:

Katės prieš paukščius: fronto linija
Didžiausia laukinėje gamtoje nufilmuota bitė
Tolyn nuo prarajos
Saugodami rūšis nuo išnykimo mokslininkai pasitelkia vaizduotę
Ši rūšis saugoma per silpnai ir per vėlai
Banginių išlaisvinimas
Žali silpstančios gyvybės pamatai
Paskutinio rūšies atstovo pamokos