Kovotojai už savo ateitį

Klimato kaitai keliant vis didesnę sumaištį, jauni žmonės imasi veiksmų ir daugiau reikalauja iš vyresniųjų.

Autorius: Laura Parker

Kovotojai už savo ateitį
Nuotraukos autorius:

Prieš Gretą buvo Severn. Jų nuotraukos dažnai pasirodo viena šalia kitos lyg įrėmindamos jau seniai trunkančias jaunų žmonių pastangas įtikinti vyresniuosius imtis svarbių žingsnių kovojant su klimato kaita. Švedų paauglė Greta Tunberg (Greta Thunberg) - pastarasis pavojaus varpu skambinantis vaikas. Pirmoji buvo Vankuveryje gyvenančio aplinkosaugos mokslininko duktė Severn Kalis-Suzuki (Severn Cullis-Suzuki).

1992 m. 12-metė S. Kalis-Suzuki su kitais trimis jaunais aktyvistais atvyko į Rio de Žaneire vykusią Jungtinių Tautų (JT) klimato konferenciją. Mokslas apie pasaulinį atšilimą dar tik kėlė pirmuosius atgarsius. JT vos prieš ketverius metus buvo įkūrusios Tarpvyriausybinę klimato kaitos komisiją, dabar tapusią pagrindine šios srities mokslo institucija, o pasaulio galingieji dar nebuvo įpratę girdėti, kaip juos moko vaikai.

S. Kalis-Suzuki, išgarsėjusi kaip „šešioms minutėms pasaulį nutildžiusi" mergaitė, tapo su vaikišku atvirumu apie grėsmingą lemtį kalbančios jaunos aktyvistės pavyzdžiu. „Turite imtis kitokių priemonių, - delegatams sakė ji. - Sunaikinti mano ateitį - ne tas pats kaip pralaimėti rinkimus ar prarasti kelis dolerius akcijų biržoje."

Šią kalbą su rugsėjį Niujorke vykusiame JT klimato kaitos viršūnių susitikime G. Tunberg išsakytais priekaištais sieja stulbinantys panašumai. Nereikia didelės išminties suprasti, kad per 27 metus nepadaryta beveik nieko dėl grėsmės žmonijos egzistencijai.

Plačiau skaitykite balandžio mėnesio numeryje.

2020 balandis

Dar Šiame numeryje:

Ką galite nuveikti dėl savo pasaulio?
Neregėtas potvynis Venecijoje
Permainos, kurių nematome
Grįžtantys gyvūnai
Nauji iššūkiai mums visiems
50 metų pažangos / 50 metų žalos
Klimatas ir troškimai
Šie gyvūnai slysta mums iš rankų
Pasaulis 2070 m.