Naujausias numeris National Geographic 2023 kovas
PlačiauKasmet nuo gyvačių įkandimų miršta dešimtys tūkstančių afrikiečių. Kartais ištikus nelaimei sunku sulaukti pagalbos, trūksta priešnuodžių. Tai sveikatos priežiūros krizė.
Autorius: Thomas Nicolon
Nuodingųjų gyvačių aptinkama visame pasaulyje, bet didžiausias pavojus gresia skurdžių kaimo regionų gyventojams Afrikoje ir Pietryčių Azijoje, kur kartais neįmanoma sulaukti pagalbos. Įkandus gyvatei nuodai į organizmą patenka ne visada, bet apsinuodijus gresia mirtis arba negalia visam gyvenimui.
Priešnuodžių gamyba - ilgas ir brangus procesas. Kadangi didžioji dauguma žmonių, kuriems jų reikia, gyvena besivystančiose šalyse, iš tokių vaistų daug neuždirbsi.
Priešnuodžiams sukurti reikia tikrų nuodų. Šie išgaunami laboratorijose, kuriose nelaisvėje kartais laikoma tūkstančiai gyvačių. Nuodai nusiurbiami maždaug kartą per mėnesį. Priklausomai nuo rūšies gramas nuodų farmacijos bendrovei gali atsieiti iki kelių tūkstančių JAV dolerių.
2020 gruodis
Pasaulio lopšinės
Autorė ir fotografė Hannan Reyes Morales
Dainos, migdančios mažuosius, atspindi suaugusiųjų viltis
ir baimes. Stojus nakčiai atgyja daina. Girdėti, kaip ji susirango po antklode ar įsmunka į glėbį viso pasaulio kambariuose. Vaikams klausantis, slaptas visuotinis choras pripildo naktį dainų - tai lopšinės.
Rastai molio lentelėje užrašytai babiloniečių lopšinei - beveik 4000 metų. Švytint telefono ekranui ar gaudžiant miestui, lopšinės kūdikius užliūliuoja ir šiandien. Paveldėję jas patys, perduodame kitoms kartoms. Lopšines pernešame per sienas ir pakeliui sukuriame naujų.
Kaip ir daugelis lopšinių visame pasaulyje, savo namus Sirijoje per karą palikusi Chadija dainuoja apie tai, kas ją slegia dieną. Nors lopšinės skamba raminančiai ir sklidinos rūpesčio, jų žodžiai dažnai niūrūs ir visai neguodžia - jie atveria mūsų baimes. Islandijoje lopšinėje „Bium bium bambalo" vaidenasi vei- das už lango. Rusiškoje lopšinėje „Baju bajuški baju" raginama nesigulti prie lovos krašto, kad pilkasis vilkelis nenusitemptų vaiko į mišką po karklu.
Kadangi lopšinėse sudėtos mūsų baimės dėl dažnai žiauraus ir negailestingo pasaulio, šios dainos ne visada mus nuo jo apsaugo. Vienoje iš geriausiai žinomų angliškų lopšinių „Rock-a- Bye, Baby" („Sakyk „viso labo", vaikeli") iš tiesų dainuojama apie iš medžio viršūnės krintantį lopšį su kūdikiu.