Tokie dideli ir tokie pažeidžiami

Didieji ežerai sudaro 84 % Šiaurės Amerikos paviršinio gėlo vandens. Pasitelkusios jų išteklius, JAV tapo žemės ūkio ir pramonės jėgaine. Bet dabar vertingiausiam žemyno ištekliui grėsmę kelia klimato kaita, tarša ir invazinės rūšys.

By Tim Folgers
Photograph by Keith Ladzinski

Didžiųjų ežerų baseine gyvena beveik 40 mln. amerikiečių ir kanadiečių. Iš šių vandens telkinių žmonės geria, juose žvejoja, jais plukdo prekes, dirba jų pakrantėse esančius laukus ir pluša miestuose, kurie be šių ežerų neegzistuotų. Ir, žinoma, juos teršia. Invazinės rūšys pakeitė ežerus visiems laikams. Dėl trąšų, naudojamų auginant kukurūzus, kuriais savo ruožtu šeriami maistui auginami gyvūnai ir iš kurių gaminamas biokuras transporto priemonėms, dumbliai vėl žydi taip, kad šis reiškinys net matyti iš kosmoso. Teršiant atmosferą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis virš Didžiųjų ežerų baseino sustiprėjo ir padažnėjo stiprios audros.

„Čia vyksta dideli dalykai, - kalba prie Nipigono ežero užaugęs ir tradicine anišinabių medžiokle užsiimantis Tomas Morisas Borgas. - Jei leidi laiką arti žemės, matai, kad kažkas ne taip. Viskas keičiasi. Nežinau, ar įmanoma tai sustabdyti."

 VšĮ „Atverk pasaulį", Skersinės sodų 6-oji g., 61 Vilnius, Tel. +37068713935, Faks. +37052314195, El. paštas info@nationalgeographic.lt

https://www.nationalgeographic.lt/lt/zurnalu_archyvas/2020_gruodis/tokie_dideli_ir_tokie_pazeidziami/