Amžina baimė

Nykstant Ugandos šimpanzių buveinėms alkani gyvūnai vis dažniau artėja prie žmonių, ieškodami ėdesio ir kartais išsinešdami vaikus. Šalyje, kuri seniai saugo žmogbeždžiones, tenka rinktis tarp žmonių ir šimpanzių poreikių.

By David Quammen
Photograph by

Ntegekai Sematai (Ntegeka Semata) ir jos šeimai gyvenimas ir taip buvo nelengvas. Jie pragyveno iš žemės sklypelio prie skardžio vakarinėje Ugandos dalyje. Užauginamų maisto produktų vos užtekdavo prasimaitinti ir uždirbti bent kiek pinigų, o dabar į šį pragyvenimo šaltinį ir galbūt net žmonių saugumą ėmė kėsintis būrys alkanų, įžūlių šimpanzių.

Metus ar dvejus šimpanzės vis artėjo, klajodavo po Kjamadžakos (Kyamajaka) kaimą ieškodamos ėdesio, skindamos bananus, vogdamos mangus, papajas ir viską, kas patraukia dėmesį. Jos vaišindavosi ir greta N. Sematos namų augančio duonmedžio vaisiais. Bet 2014 m. liepos 20 d. šiuos išmėginimus pakeitė siaubas. Siaubas, sukrėtęs ir kai kurias kitas ugandiečių šeimas. Tądien viena didelė šimpanzė, ko gero, suaugęs patinas, pagrobė N. Sematos kūdikį Mudžunį (Mujuni) ir jį užmušė.

„Šimpanzė užsuko į daržą man kasinėjant žemę", - 2017 m. pradžioje per interviu prisiminė N. Semata. Keturi mažamečiai vaikai buvo greta jos, nes motinystę tenka derinti su sunkiais žemės ūkio darbais. Tačiau moteriai nusisukus paimti vaikams vandens, šimpanzė pačiupo jos dvejų metų sūnų už rankos ir pabėgo. Išgirdę berniuką klykiant subėgo kiti kaimo gyventojai. Drauge su motina jie leidosi vytis. Bet šimpanzė buvo grubi ir stipri, tad netrukus vaikas buvo mirtinai sužalotas.

„Ji nutraukė jam ranką, sužeidė galvą ir praplėšusi pilvą išlupo inkstus", - pasakoja N. Semata. Paslėpusi sumaitotą kūną po žolėmis šimpanzė pasišalino. Mudžunis mirė pakeliui į regioninę ligoninę.

Kjamadžakos neapleidžia nerimas. Jį jaučia ne tik žmonės, bet ir šimpanzės. Kūdikiai buvo užpulti dar ne kartą: apylinkėje žuvo trys vaikai, o dar šeši atsipirko sužeidimais arba per plauką išsigelbėjo. Atrodo, pagrindinė šių nelaimių priežastis yra ta, kad vakarinėje Ugandos dalyje nyksta šimpanzių buveinės - prie nacionalinių parkų ir rezervatų plytinčios miškingos teritorijos virsta dirbamaisiais laukais arba yra kertamos dėl medienos ar malkų.

Plačiau skaitykite rugpjūčio mėnesio numeryje.VšĮ „Atverk pasaulį", Skersinės sodų 6-oji g., 61 Vilnius, Tel. +37068713935, Faks. +37052314195, El. paštas info@nationalgeographic.lt

https://www.nationalgeographic.lt/lt/zurnalu_archyvas/2020_rugpjutis/amzina_baime/