Senovės Romos kovų klubas

Romėnai gladiatorių kovomis gėrėjosi kone 600 metų. Romos menininkai jas vaizduodavo mozaikose, freskose, marmuriniuose bareljefuose, stiklo dirbiniuose, moliniuose papuošaluose ir bronziniuose ornamentuose, kurių randama visoje buvusios Romos imperijos teritorijoje.

Autorius: AndreW Curry

Arenos stūksojo kone kiekviename didesniame mieste ar miestelyje. Istoriniai duomenys rodo, kad nuo Didžiosios Britanijos iki Jordanijos dykumų jų būta apie 300. Šios senovinės kovos nenumaldomai audrina ir šiuolaikinių žmonių vaizduotę.

Gladiatoriai vaizduojami daugybėje kino ir literatūros kūrinių (neretai klaidingai), todėl šiandien yra kone labiausiai pažįstami (ir turbūt neteisingiausiai vaizduojami) romėnų kultūros aspektai. Taip nutiko, nes Romos rašytojai nepaprastai retai aptarinėjo gladiatorių kovų smulkmenas turbūt dėl to, kad tos kovos būdavo visiems puikiai pažįstamos. (Pagalvokite, ar rašydami draugui aiškinate, kas yra baudos metimas krepšinyje arba kiek žaidėjų gainioja kamuolį futbolo aikštėje?)

Norėdami išsiaiškinti, kas iš tiesų vyko arenose, archeologai ir istorikai privalo ieškoti informacijos apžiūrinėdami meno kūrinius, kasinėdami radavietes ir skaitydami tarp eilučių senovinius tekstus. Kaip ir daugeliu kitų atvejų, susijusių su senovės Roma, kone geriausiai išsilaikę duomenys apie gladiatorius randami Pompėjuose, į pietus nuo šiuolaikinio Neapolio, Italijoje. Šį kadaise klestėjusį miestą 79 m. labai netikėtai palaidojo išsiveržęs ugnikalnis.

2021 rugpjūtis

Dar Šiame numeryje:

Ant išlikimo ribos

Autorė Leonie Joubert
Fotografas Thomas P. Peschak

Mokslininkių vykdomi Johanesburge veikiančios Vitvatersrando (Witwatersrand) universiteto Laukinių gyvūnų išsaugojimo fiziologijos laboratorijos moksliniai tyrimai yra dalis didesnio tyrimo, vadinamo Kalahario nykstančių ekosistemų projektu (KNEP), kurio tikslas - suprasti, kaip klimato triktys čia sutraukys gležną gyvybės audinį. Ši Kalahario dalis jau sulaukė dėmesio kaip klimato karštasis taškas. Remiantis Keiptauno universiteto klimatologų modeliais, jei per dešimtmetį pasaulyje temperatūra pakiltų daugiau nei 1,5 °C, nors pagal JT Paryžiaus susitarimą to siekiama išvengti, vidutinė temperatūra Botsvanoje - kiek šiauriau nuo Houpvelės 3-iosios maitinimosi teritorijų - padidėtų daugiau nei 2 °C. Jeigu pasaulyje taptų vidutiniškai 3 °C šilčiau, čia temperatūra pakiltų 4,2 °C. Kaip rodo moksliniai duomenys, dėl to Kalaharyje sunyktų visa sistema. Kalaharis - didžiausia pasaulyje ištisa smėlio platybė, per Botsvaną, Namibiją, Pietų Afriką ir dar toliau vilnijantis vėjo pustomų kopų vandenynas, apklostytas savana - pavienių medžių pridaigstytu daugiausia žolėtu kraštovaizdžiu. Čia, pietiniame regiono pakraštyje, oro srovės supustė virtinę iš šiaurės į pietus slenkančių kopų, apsiaučiančių plikas kvarcito kalvas, pūpsančias it banginių kupros iš gelmių. Padėtis regione susijaukė dėl dešimtmečius trukusio ūkininkavimo, o dabar, regis, tuoj užgrius ir planetos šilimo padariniai.

 

Nykstantys rykliai

Autoriai Monica Serrano ir Sean McNaughton

Nuo 1970 m. intensyvėjant žvejybai ir stokojant deramos apsaugos vandenynų ryklių ir rajų sumažėjo 71 %. Visame pasaulyje rykliai ir rajos netyčia patenka į žvejybinius tinklus, bet kai kur jie gaudomi sąmoningai dėl mėsos, pelekų, žiaunų plokštelių, odos ir kepenų taukų. Skaičiuojama, kad XXI a. pirmojo dešimtmečio pradžioje, kai ryklių žvejyba pasiekė aukščiausią tašką, buvo sugauta 63-273 mln. šių žuvų. To laikotarpio padariniai bus juntami dar ilgai.

 

Japonijos aistra popieriui

Fotografas James Whitlow Delano

Fantastiškus Fudžio kalno vaizdus, dizainerė Jumi Kacura (Yumi Katsura) iš jo siuva nuotakų sukneles, o režisierius Deividas Linčas (David Lynch) ant jo kuria litografijas. Vadinamasis vaši, japoniškas rankų darbo popierius, naudojamas visur: nuo skėčių ir papuošalų iki koronavirusą stabdančių veido kaukių. Tačiau jo istorija siekia bent 1300 metų.