Maži stebuklai

Naujosios technologijos leidžia pažvelgti į mažiausius Saulės sistemos objektus ir nušviesti didžiausias kosmoso paslaptis.

Autorius: Michael Greshko

Žmonijos dėmesys mažiesiems kūnams (astronomų žodyne tai - visi aplink Saulę skriejantys natūralūs objektai, kurie nėra planetos, nykštukinės planetos ar planetų palydovai) mus lydi nuo tada, kai pirmąsyk pakėlėme akis į dangų. Tūkstantmečiais įvairios pasaulio kultūros stebėjo danguje matomas kometas bei meteorus ir laikė juos svarbiais pranašingais ženklais. Lankydami asteroidus mokslininkai tikisi išsiaiškinti, kaip žemės paviršius tapo gyvybės oaze, nors planeta susiformavo taip arti saulės.

Saulės sistemos paveikslas, kurį įpratome matyti mokydamiesi mokykloje, atrodo logiškas. Bet astronomai ir planetų mokslininkai ne vieną dešimtmetį įtarė, kad kažko trūksta, nes iš pažiūros labai sunku paaiškinti, kaip Uranas ir Neptūnas galėjo susiformuoti dabartinėse orbitose. Taip pat atrodo, kad mūsų kosminei gimtinei trūksta planetų, būdingų daugeliui kitų žvaigždžių sistemų. Be to, 2021 m. Žemė vis dar yra vienintelė mums žinoma planeta, kurioje radosi gyvybė.
Tad kaipgi atsirado Saulės sistema ir jos gyventojai?

 

2021 rugsėjis

Dar Šiame numeryje:

Problemos sprendimas
Autorė Eve Conant

Pradedant sparnapelekėmis ir baigiant puerarijomis, invazinės rūšys žaloja ekosistemas, bet gali būti skanios.

Visose JAV gyvena daugiau kaip 6500 invazinių rūšių - nevietinių gyvūnų ir augalų, kurie tam tikrais atvejais labai sparčiai dauginasi, nurungia vietos rūšis, platina ligas ir naikina buveines. Nutrijos gal ir nėra pačios mėgstamiausios, bet daugybė kitų invazinių augalų bei gyvūnų vis dažniau patenka virėjų akiratin.

Pavojinga Afganistano takoskyra
Autorius Jason Motlagh, fotografė Kiana Hayeri

Išvedus JAV karius, Talibanas vėl pavergia tautą, pamindamas 2001 m. Afganistano atkovotą laisvę.
Prieš dvidešimt metų JAV įsiveržė į Afganistaną siekdamos sutriuškinti už Rugsėjo 11-osios išpuolius atsakingos organizacijos „Al-Qaeda" teroristus, ir nuvertė juos slapsčiusį Afganistano Talibano režimą. Talibano vadai rado prieglobstį kaimyniniame Pakis- tane, o Vašingtono dėmesiui nukrypus į karą Irake, rengėsi grįžti. Tada po Talibano sudarytai vyriausybei plūdo karinės pajėgos ir vystymosi lėšos, daugiausia iš JAV: 2011 m. pasiekus aukščiausią tašką, šalyje iš viso buvo dislokuo- ta daugiau nei 150 000 įvairių valstybių karių ir per metus skirta beveik 7 mlrd. JAV dolerių paramos. Kai tokiomis intensyviomis pastangomis sunaikinti Talibano vis tiek nepavyko,
JAV galiausiai nusprendė baigti savo ilgiausią šių laikų karą.

 

Netekties aidai

Autorė Patricia Edmonds, fotografas Henry Leutwyler

Per du dešimtmečius po Rugsėjo 11-osios lėktuvų sudužimo vietose pastatyti memorialai: Niujorke, prie Pentagono Arlingtone (Arlington), Vir- džinijoje ir Pensilvanijos laukuose. Tose vietose rasti daiktai atskleidžia kiekvienos tragedijos detales: oro transporto bendrovės „United" 93-iojo reiso įgulai ir keleiviams pamėginus perimti lėktuvą, užgrobėjai netoli Šenksvilio (Shanksville), Pensilvanijoje, daugiau nei 900 km/val. greičiu rėžėsi juo į žemę. Išskyrus lėktuvo liemens gabalą ir dvi sumaigytas variklio dalis, dauguma liekanų buvo subyrėjusios į smulkius gabalėlius.
Rugsėjo 11-osios memoriale ir muziejuje Niujorke per 70 000 objektų pasakoja aukų, gelbėtojų ir išlikėlių istorijas.