Elektrinė ateitis

Žalioji transporto revoliucija jau prasidėjo. Šiuolaikinių akumuliatorinių automobilių pardavimas auga, o netrukus pakils ir pirmieji aplinkos neteršiantys lėktuvai.

Autorius: Craig Welch

Rinkos naujokai ir senbuviai lenktyniauja, kurie pirmieji įžengs, kaip dabar jau atrodo, į patraukliausią ateitį - oro neteršiančių automobilių pramonę.

Jie sparčiai populiarėja beveik visais aspektais, tad galima sakyti, kad mums nespėjus apsidairyti išaušo elektromobilių era. Ir vis dėlto žvelgiant į darbotvarkę, pagal kurią reikėtų spręsti klimato kaitos krizę, degalais varomų automobilių atsisakome pernelyg lėtai. Kasmet pasiekiame vis naujų pasaulinių temperatūros rekordų, tarša šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis auga, todėl nuo Arkties iki Australijos dažnėja sekinančios sausros ir miškų gaisrai.

Tirpstant ledynams kyla jūros lygis, todėl daugėja potvynių, užgriūva vis stipresnės audros. Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija tvirtina, kad siekiant apsaugoti milijonus žmonių nuo pražūties, pasaulis privalo vėliausiai iki 2050 m. (pageidautina gerokai anksčiau) visiškai nustoti teršti atmosferą anglies dioksidu. Kadangi beveik ketvirtadalį visos taršos pasaulyje išskiria įvairios transporto priemonės, ar pajėgsime nusijunkyti nuo degalais varomų automobilių taip greitai, kad išvengtume blogiausių padarinių?

 

2021 spalis

Dar Šiame numeryje:

 

Gelbėjant šimpanzes ir save

Autorius Apul Steyn
Fotografas Brent Stirton

Icaso Velez del Burgo (Itsaso Vélez del Burgo) rankose laikė laukinės šimpanzės jauniklę. Suglebusi ir be sąmonės, ši žmoginė beždžionė buvo vos didesnė už žmogaus plaštaką. Maža ir bedantė, beždžionė buvo tik maždaug mėnesio. Ji kentė nuo hipotermijos ir dehidratacijos, tad jei nieko skubiai nebūtų daroma, jos širdis būtų sustojusi. „Tai jauniausia mūsų priglausta šimpanzė",- sako I. Velez del Burgo, rytinėje Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) dalyje įkurtos prieglaudos Lviro (Lwiro) primatų reabilitacijos centro techninių reikalų direktorė. I. Velez del Burgo padėjo surengti penkias dienas trukusį sekinantį gelbėjimo žygį motociklu, greitaeigiu kateriu ir automobiliu, kad 2017 m. birželio 16 d. šimpanzės jauniklė būtų saugiai atgabenta į Lviro kaimą. Kovos su brakonieriavimu grupės ryšių tarpininkas šią šimpanzę aptiko pas kelis brakonierius tankiame drėgnajame miške netoli nuošalaus Pingos (Pinga) miesto maždaug už 300 km. Atidavę jauniklę, vyrai prisipažino, kad kita beždžionė dvynė nugaišo neilgai trukus po to, kai jie nušovė motiną.