Mokslas apie ilgesnį ir geresnį gyvenimą

Žmonės šimtmečius vaikosi amžinos jaunystės svajonių. Nuo 1900 m. vidutinė mūsų gyvenimo trukmė pailgėjo daugiau nei dvigubai. Net kalbama, kad senėjimą galima „išgydyti“, bet kol kas dar niekam nepavyko iššifruoti šio kodo.

Autorius: Fran Smith

Mokslas apie ilgesnį ir geresnį gyvenimą
Nuotraukos autorius: Jasper Doest

Kiek mokslininkai gali pailginti mūsų gyvenimą? Ir kiek jie turėtų stengtis? Nuo 1900 iki 2020 m. tikėtina žmonių gyvenimo trukmė pailgėjo daugiau nei dvigubai - iki 73,4 metų. Tačiau šis nuostabus laimėjimas turi kainą - nepaprastai pagausėjo lėtinių ir degeneracinių ligų. Senėjimas - vis dar didžiausias rizikos veiksnys susirgti vėžiu, širdies liga, Alzheimerio liga, II tipo cukriniu diabetu, artritu, plaučių liga ir vos ne visomis kitomis sunkiomis ligomis. Vargu ar kas norėtų gyventi gerokai ilgiau, jei dėl to tektų daugiau metų praleisti ligotiems ir priklausomiems.

Pramoninėse valstybėse šimtojo gimtadienio sulaukia maždaug 1 žmogus iš 6000, o 110 metų ribą peržengia vienas iš 5 mln. Rekordininkė Žana Kalman (Jeanne Calment) 1997 m. Prancūzijoje mirė būdama 122 metų ir 164 dienų.

Žmonių biologinę sandarą, regis, galima patobulinti, kad gyventume ilgiau.

 

National Geographic 2023 01

Dar Šiame numeryje:

Iš meilės lamantinams

Autorė Gena Steffens

Dar prieš kelis dešimtmečius šiems romiems jūriniams žinduoliams Floridoje grėsė išnykimas. Žmonėms susitelkus lamantinų skaičius išaugo. Tačiau pastaruoju metu masinės mirtys vėl kelia nerimą.

Lamantinai, dažnai vadinami jūrų karvėmis, yra gyvūnų karalystės anomalija. Šie taikūs žinduoliai, galintys užaugti iki 4 m ilgio ir sverti daugiau kaip 900 kg, nėra nei plėšrūnai, nei grobis ir yra visiškai neagresyvūs.

Jie taip pat yra vieni iš tų charizmatiškų laukinių gyvūnų, žavinčių žmones. Šiandien jų egzistavimas Floridoje primena, kad vis dėlto galime daryti gera: saugodami ir atkurdami lamantinų buveines, apibrėždami taisykles, kad būtų išvengta susidūrimų su laivais, ir skleisdami informaciją apie šiuos nuostabius gyvūnus, žmonės padėjo jų populiacijai išaugti nuo mažiau kaip tūkstančio XX a. septintajame de- šimtmetyje iki daugiau nei 7500 prieš šešerius metus, kaip rodo stebėjimai iš oro. Pasaulio lamantinų sostine pramintas Kristal Riveris yra šio atsikūrimo centras.