Mustango karalius jau gali jus priimti

Gerokai nutrintais džinsais ir žalia flisine striuke apsirengęs karalius stovėjo viduryje patalpos žemomis lubomis savo šimtamečiuose rūmuose. Sistemingai leisdamas per pirštus maldos karoliukų vėrinį jis giedojo budistinę giesmę.

Autorius: Mark Synnott

Mustango karalius jau gali jus priimti
Nuotraukos autorius: Cory Richards

Įdubusį stogą ramstančias sienas ir medines kolonas puošė įmantrūs budistinių dievybių paveikslai. Kai kurie personažai buvo pasipuošę auksiniais drabužiais ir palaimingai ilsėjosi. Ki-ti, ginkluoti kardais ir apsupti liepsnų, staugė iš įniršio.

Buvo spalio vidurys, ir šaltos molinės rūmų sienos, stovinčios nederlingame kalnų masyve šiauriniame Himalajų pakraštyje, pranašavo artėjančią žiemą.

Pro langą buvo matyti prieš 600 metų įkurtas mūrinis Lomantango (Lo Manthang) miestas - istorinė Nepale esančio legendinio Mustango regiono sostinė, esanti vos už 15 km nuo Kinijos sienos. Kadaise tokiems užsieniečiams kaip aš šie vaizdai buvo neprieinami. Didžiąją XX a. dalį Nepalo vyriausybė griežtai kontroliavo prieigą prie Mustango. Bet dabar karalius atsivedė mane į savo yrančius rūmus norėdamas parodyti vieną iš daugelio iššūkių, kuriuos šiais laikais tenka spręsti jo karalystei.

Senienų turtinga Himalajų karalystė atsiveria svetimšaliams, bet rizikuoja mainais paaukoti savo gyvenseną.

 

National Geographic 2023 01

Dar Šiame numeryje:

Iš meilės lamantinams

Autorė Gena Steffens

Dar prieš kelis dešimtmečius šiems romiems jūriniams žinduoliams Floridoje grėsė išnykimas. Žmonėms susitelkus lamantinų skaičius išaugo. Tačiau pastaruoju metu masinės mirtys vėl kelia nerimą.

Lamantinai, dažnai vadinami jūrų karvėmis, yra gyvūnų karalystės anomalija. Šie taikūs žinduoliai, galintys užaugti iki 4 m ilgio ir sverti daugiau kaip 900 kg, nėra nei plėšrūnai, nei grobis ir yra visiškai neagresyvūs.

Jie taip pat yra vieni iš tų charizmatiškų laukinių gyvūnų, žavinčių žmones. Šiandien jų egzistavimas Floridoje primena, kad vis dėlto galime daryti gera: saugodami ir atkurdami lamantinų buveines, apibrėždami taisykles, kad būtų išvengta susidūrimų su laivais, ir skleisdami informaciją apie šiuos nuostabius gyvūnus, žmonės padėjo jų populiacijai išaugti nuo mažiau kaip tūkstančio XX a. septintajame de- šimtmetyje iki daugiau nei 7500 prieš šešerius metus, kaip rodo stebėjimai iš oro. Pasaulio lamantinų sostine pramintas Kristal Riveris yra šio atsikūrimo centras.