Pagalba rifams

Dėl klimato kaitos šylant vandenynams ir žūstant gražiausiems pasaulio koralams, mokslininkai skuba apsaugoti pažeidžiamas teritorijas ir sukurti atsparesnių rūšių.

Autorius: Jennifer S. Holland

Beveik prieš 40 metų Australijos Pietų Kryžiaus universiteto jūrų ekologas Piteris Harisonas (Peter Harrison) savo akimis išvydo pirmą užfiksuotą didelio masto koralų nublukimą. Nardydamas Didžiajame barjeriniame rife prie Magnetinės (Magnetic) salos jis apstulbo nuo atsivėrusio vaizdo. „Rifas buvo sveikų ir labai nublukusių koralų skiautinys, primenantis apleistą tuštėjantį miestą",- prisimena jis.

Vos prieš kelis mėnesius ta pati vietovė knibždėjo visų vaivorykštės spalvų atogrąžų gyvybe. Koralai egzistuoja simbiozėje su fotosintetiniais dumbliais, kurie minta jų audiniais, tiekia gyvybiškai svarbias maisto medžiagas ir suteikia spalvą. Tačiau dėl aukštos temperatūros ir kitų nepalankių sąlygų šie dumbliai gali tapti toksiški. Taip nutikus, dumbliai nunyksta arba koralai jais nusikrato.

Šis procesas vadinamas blukimu, nes ima matytis skaidrūs koralų audiniai ir balti kalcio karbonato griaučiai. Jei koralas neatkuria ryšio su dumbliais, jis ima badauti arba žūsta nuo ligų. P. Harisono 1982 m. matytą žalą tais pačiais, o paskui ir kitais metais patyrė daugelis Ramiojo vandenyno rifų. 1997-1998 m. šis reiškinys išplito visame pasaulyje, ir dėl jo žuvo apie 16 % visos planetos koralų. Kylant temperatūrai, didėjant užterštumui, plintant ligoms, rūgštėjant vandenynams, gausėjant invazinėms rūšims ir puolant kitiems pavojams P. Harisono aprašyti vaiduoklių miestai tapo įprastu reiškiniu.

National Geographic gegužė

Dar Šiame numeryje:

 

28 dienos po vandeniu

Autorius ir fotografas Laurent Ballesta

Nardymas Prancūzijos Rivjeroje
Viduržemio jūros, kuri yra beveik visiškai apsupta sausumos, povandeninės karalystės sąveika su Atlanto vandenynu menka, o dugnas daugiausia neištyrinėtas. Beveik mėnesį fotografas L. Balesta su komanda gyveno aukšto slėgio kameroje baržoje, o ši tempiama nuplaukė daugiau nei 550 km nuo Marselio iki Monako ir atgal. Komanda nardė 21 vietoje, iki 142 m gylyje. Jie matė blykstelint tikrą grožį- ir aptiko akivaizdžių žmonių daromo poveikio įrodymų. Komanda tyrinėjo jūros dalis, kurias pasiekia vos vienas procentas saulės šviesos. Pastovios temperatūros vandenyje čia gyvuoja unikalūs šaltavandeniai rifai, o juose tarpsta per 1650 rūšių.

 

Jūrų tyrinėtojas

Autorė Rachel Hartigan

„Jei lėktuvas ten, būčiau jį pamatęs",- sako Robertas Balardas (Robert Ballard) kalbėdamas apie paieškas 4 m ilgio savaeigiu laiveliu, paleistu iš 64 m ilgio tyrinėjimų laivo „E/V Nautilus". Sėdėdamas savo kajutėje jis rodo kompiuterio ekrane išskleistą jūros dugno žemėlapį. Per atstumą valdomas savaeigis laivelis spindulių pluošto sonaru „nubraižė" šį povandeninį kraštovaizdį plaukiodamas aplink rifą, kuris juosia atokią Ramiojo vandenyno salą Nikuma - rorą (Nikumaroro), čia R. Balardas ieško Amelijos Erhart (Amelia Earhart) lėktuvo „Lockheed Electra 10E". Prieš daugiau kaip keturis dešimtmečius vandenyno dugne atradęs hidrotermines versmes ir juoduosius dūmtraukius, prieš tris dešimtmečius radęs „Titaniką" ir beveik prieš 20 metų aptikęs patrulinį laivą, kuriam per Antrąjį pasaulinį karą vadovavo Džonas F. Kenedis (John F. Kennedy), 78-erių nepriklausomas Nacionalinės geografijos draugijos tyrinėtojas nenuleidžia rankų ir toliau bando įminti didžiausias vandenynų paslaptis.

 

Bėgant nuo potvynio

 

Autorė Annie Roth
Fotografė Ami Vitale

Dar neseniai atrodė, kad taika tarp pokotų (Pokot) ir ilčamusų (Ilchamus) neįmanoma. Abi Kenijos Baringo (Baringo) ežero pakrantėse gyvenančios bendruomenės dešimtmečiais kariavo dėl galvijų, žemės ir vandens- todėl vienas iš Kenijos gausiausios biologinės įvairovės regionų buvo virtęs bergždžiu mūšių lauku. 2006m. pokotų ir ilčamusų vyresnieji šiame nuožmiame konflikte pasiekė paliaubas. Jie sutarė, kad vienybei ir pasitikėjimui sukurti buvę priešai kartu dės pastangas sugrąžinti laukinius gyvūnus, kurie buvo išguiti ir dėl jų konflikto,- visų pirma Rotšildo žirafas. Šių žirafų mažėja. Gamtoje jų likę vos apie 2000, iš jų 800 gyvena Kenijoje. Kadaise Rotšildo, dar vadinamų Baringo, žirafų aplink Baringo ežerą buvo gausu, tačiau po kelis dešimtmečius trukusio konflikto ir brakonieriavimo ši simbolinė rūšis toje vietovėje išnyko. Siekdami, kad šios žirafos sugrįžtų į savo tėvynę, pokotų ir ilčamusų bendruomenių nariai ėmėsi darbo.