Didžiosios Britanijos akmens amžiaus statybų bumas

Maždaug prieš 4500 metų, baigiantis neolito erai (pačioje akmens amžiaus pabaigoje), pietinėje Didžiosios Britanijos dalyje tvyrojo ypatingos nuotaikos.

Autorius: Roff Smith

Sunku pasakyti, ar tai buvo religinis uolumas, bandymas padaryti įspūdį, artėjančių permainų nuojauta, bet šios nuotaikos užbūrė gyventojus ir paskatino įnirtingai statyti paminklus. Per stebėtinai trumpą laiką, galbūt vos per šimtmetį, žmonės, neturėję metalinių įrankių, arklių jėgos ir rato, pastatė daugybę milžiniškų akmeninių žiedų, didžiulių medinių palisadų ir didingų statmenų akmenų alėjų. Tam jie kirto didžiausius medžius ir iškasė milijonus tonų žemės. Garsiausias to senovinio statybų bumo palikimas yra Stounhendžas - pulkelis statmenų akmenų, traukiantis milijonus lankytojų į Anglijoje esančią Solsberio (Salisbury) lygumą. Jau ne vieną šimtmetį šis senovinis megalitas glumina ir masina liudininkus, tarp jų viduramžių istoriką Henriką Hantingtonietį. Kiek žinoma, maždaug 1130 m. jis pirmasis paminėjo Stounhendžą rašytiniame šaltinyje paskelbdamas jį vienu iš Anglijos stebuklų ir pridurdamas, kad niekas nežino, kaip ir kodėl jis buvo pastatytas.

 

National Geographic rugpjūtis

Dar Šiame numeryje:

 

Kur gyva legenda

Autorius Robert Draper
Fotografas Bryan Schutmaat

Didžiojo Vingio nacionalinio parko pasienio dykumoje, netikėtumų pilname kraštovaizdyje, atgyja Vakarų Teksaso paribio legenda. Didysis Vingis, taip pavadintas dėl didelio jį iš pietų juosiančios Rio Grandės lanksto, yra vienas didžiausių ir nuošaliausių ištisinės JAV dalies nacionalinių parkų. Jame stūkso ištisa kalnų grandinė, randama 500 mln. metų senumo fosilijų ir esama nepaprastai turtingos biologinės įvairovės iš dalies dėl to, kad yra trys skirtingos ekosistemos: upės tarpeklių, dykumos žemės ir atskirų kalnų. Čia galima aptikti nykstančių rūšių augalų ir gyvūnų - taip pat tokių, kurie gyvena pačiuose savo arealo pakraščiuose, kaip antai meksikinių juodųjų lokių ir smulkiadančių tuopų. Esama ir keistų derinių - tarkim, iš samanų kilimų auga kaktusai. Palei Didžiojo Vingio Vynuogienojų (Grapevine) kalvų taką esanti vadinamoji Kybanti uola (Balanced Rock) - 500 mln. metų gamtos meno kūrinys. Parke apstu geologinių anomalijų, susidariusių dėl priešistorinių potvynių, žemės drebėjimų ir ugnikalnių išsiveržimų.