Ką jie mąsto?

Kiek gyvūnų protas panašus į mūsų? Ar kitų rūšių gyvūnai galvoja, jaučia ir prisimena kaip mes? Mes, žmonės, vis dar laikome save išskirtiniais, kitokiais nei visi gyvūnai. Tačiau per pastarąjį pusšimtį metų mokslininkai sukaupė įvairių nežmogiškų rūšių intelekto įrodymų.

Autorius: Yudhijit Bhattacharjee

Ką jie mąsto?
Nuotraukos autorius: Vincent Lagrange

Naujosios Kaledonijos varnos nugnybtomis šakelėmis iš medžių kamienų traukia vabzdžių lervas. Aštuonkojai sprendžia galvosūkius ir slepia guolius akmenimis uždengdami angą. Nebekyla abejonių, kad daugelis gyvūnų turi įspūdingų pažintinių gebėjimų. Bet ari jie - ne tik sudėtingi automatai, kuriems rūpi vien išlikti ir daugintis? Vis gausesni elgsenos tyrimai, taip pat nepatvirtinti stebėjimai gamtoje - kaip antai negyvą jauniklį kelias savaites stumdžiusio daugiapelekio delfino - atskleidžia, kad nemažai rūšių su žmonėmis turi gerokai daugiau bendrumo, nei manyta anksčiau.

 

National Geographic spalis 202

Dar Šiame numeryje:

 

Prarastasis Afganistano kelias

Autorius Jason Motlagh
Fotografas Balazs Gardi

Pagaliau ištrūkome iš rytinės Kabulo eismo spūsties ir žemėlapis mano išmaniajame telefone rodo, kad 500 km atstumą iki Kandaharo 1-uoju nacionaliniu greitkeliu - brangiausiu ir svarbiausiu Afganistano keliu - įveiksime per 9 valandas. Į šį asfalto ruožą, iš kurių susideda šalį juosiantis 2200 km ilgio greitkelis, JAV investavo šimtus milijonų dolerių, kad paspartintų kelionę ir paskatintų prekybą tarp šalies sostinės ir antrojo pagal dydį miesto. Tačiau planuoti vakarienę Kandahare būtų naivu. XX a. šeštajame ir septintajame dešimtmečiuose šį greitkelį pirmąsyk nutiesė dėl įtakos Kabule kovojusios Šaltojo karo varžovės Sovietų Sąjunga ir JAV. Dešimtmečius trukęs karas ir aplaidumas jį suardė, ir 2001 m. buvo likę vos apie 50 km asfalto dangos. 2003 m. suremontavus ir vėl atidarius atkarpą nuo Kabulo iki Kandaharo JAV pasiuntinys Zalmajus Chalilzadas (Zalmay Khalilzad) pareiškė: „Mes tiesiogine prasme stovime ant kelio į Afganistano ateitį. [...] Tai ateitis, kurioje šalis klestės ir gyvens taikoje." Praėjus 19 metų vėl apiręs kelias tapo kaulus barškinančiu liudijimu apie užsitęsusį nevaldomo smurto ir korupcijos laikotarpį.