Lytėjimo galia

„Lytėjimas– vienas esminių socialinės sąveikos aspektų, o socialinė sąveika – vienas esminių žmogaus poreikių

Autorius: Cynthia Gorney

Lytėjimo galia
Nuotraukos autorius: Saumya Khandelwal

Socialinis prisilietimas ramina liečiamąjį stresinėse situacijose, gali sumažinti su grėsme susijusių smegenų sričių aktyvumą, gali paveikti streso takų aktyvumą nervų sistemoje ir sumažinti streso hormonų lygį. Nustatyta, kad tai skatina išsiskirti oksitociną - pagumburyje gaminamą neuropeptidą. Aukštesnis oksitocino lygis siejamas su didesniu pasitikėjimu, bendradarbiavimu grindžiamu elgesiu, dalijimusi su nepažįstamaisiais, geresniu kitų žmonių emocijų suvokimu ir konstruktyvesniu konfliktų sprendimu."

Tai ištrauka iš federalinės bylos dėl kalinimo vienutėje. Prieš dešimtmetį Kalifornijos griežčiausio režimo kalėjimo kalinių vardu šią bylą iškėlę teisininkai teigė, kad tvarka, pagal kurią kaliniai daug metų laikomi izoliuoti - taikant įmantrią saugumo sistemą, kurioje fizinis kontaktas su kitais žmonėmis, netgi sargais, beveik neįmanomas - prilygsta pagal Konstituciją draudžiamai žiauriai ir neįprastai bausmei.

Pirmas mūsų pojūtis kūdikystėje - raminantis kitų žmonių mylavimas. Dabar tyrinėtojai vis daugiau sužino, kiek apsikabinimai ir rankos paspaudimai svarbūs mūsų sveikatai ir žmogiškumui.

 

NG 2022 birželis

Dar Šiame numeryje:

 

Nualintas povandeninis grožis

Autorė Kennedy Warne
Fotografas David Doubilet

Kai kuriose Filipinų vietose kerintys koralų brangakmeniai tiesiog verčia iš koto. Šis regionas, kur susieina Indijos ir Ramusis vandenynai, vadinamasis Koralų Trikampis, yra didžiausias pasaulyje jūrinės gyvūnijos ir augalijos įvairovės lobynas. Čia aptinkama daugiau kaip 500 koralų rūšių - net trys ketvirtadaliai visų atrastųjų. Jų pastatyti rifai plotu prilygsta Airijos teritorijai. Šiuose povandeniniuose miestuose prisiglaudusių gyvūnų nė neįmanoma suskaičiuoti. Koralų Trikampio viršūnėje esančiuose Filipinuose gyvena beveik 1800 rifinių žuvų rūšių. Tačiau šiose koralų kapinėse, kurias tyrinėju, glaudžiasi tik pabėgėliai. Matau mažąją mėlynąją lūpažuvę ir mane sugriebia sielvartas. Jos vaidmuo rifų ekosistemose yra valyti kitas žuvis nuo jų kūnų surenkant parazitus ir kitus jūrinius pakeleivius. Bet ši valytoja neturi ką valyti. Ji plaukioja beviltiškai viena.