Lytėjimo galia

„Lytėjimas– vienas esminių socialinės sąveikos aspektų, o socialinė sąveika – vienas esminių žmogaus poreikių

By Cynthia Gorney
Photograph by Saumya Khandelwal

Socialinis prisilietimas ramina liečiamąjį stresinėse situacijose, gali sumažinti su grėsme susijusių smegenų sričių aktyvumą, gali paveikti streso takų aktyvumą nervų sistemoje ir sumažinti streso hormonų lygį. Nustatyta, kad tai skatina išsiskirti oksitociną - pagumburyje gaminamą neuropeptidą. Aukštesnis oksitocino lygis siejamas su didesniu pasitikėjimu, bendradarbiavimu grindžiamu elgesiu, dalijimusi su nepažįstamaisiais, geresniu kitų žmonių emocijų suvokimu ir konstruktyvesniu konfliktų sprendimu."

Tai ištrauka iš federalinės bylos dėl kalinimo vienutėje. Prieš dešimtmetį Kalifornijos griežčiausio režimo kalėjimo kalinių vardu šią bylą iškėlę teisininkai teigė, kad tvarka, pagal kurią kaliniai daug metų laikomi izoliuoti - taikant įmantrią saugumo sistemą, kurioje fizinis kontaktas su kitais žmonėmis, netgi sargais, beveik neįmanomas - prilygsta pagal Konstituciją draudžiamai žiauriai ir neįprastai bausmei.

Pirmas mūsų pojūtis kūdikystėje - raminantis kitų žmonių mylavimas. Dabar tyrinėtojai vis daugiau sužino, kiek apsikabinimai ir rankos paspaudimai svarbūs mūsų sveikatai ir žmogiškumui.

 VšĮ „Atverk pasaulį", Skersinės sodų 6-oji g., 61 Vilnius, Tel. +37068713935, Faks. +37052314195, El. paštas info@nationalgeographic.lt

https://www.nationalgeographic.lt/lt/zurnalu_archyvas/ng_2022_birzelis/lytejimo_galia/