Kaip virusai kuria mūsų pasaulį

Įsivaizduokime Žemę be virusų. Mostelėjus burtų lazdele jie visi išnyksta.

By David Quammen
Photograph by Craig Cutler

Staiga nebelieka pasiutligės viruso. Dingsta poliomielito virusas. Prapuola grėsmingai mirtinas Ebolos virusas. Nebėra tymų, kiaulytės ir įvairiausių gripo virusų. Gerokai sumažėja žmonių kančių ir mirčių. Pranyksta ŽIV, todėl AIDS katastrofa niekada neįvyksta. Pragaišta Nipos, Hendros, Mačupo ir Sin Nombre virusai, o su jais ir žinios apie kraupią sumaištį. Nelieka dengės viruso. Pradingsta visi rotovirusai, suteikdami didžiulę malonią besivystančių šalių vaikams, kurių kasmet miršta šimtai tūkstančių.
Prapuola Zikos ir geltonosios karštinės virusai. Nebėra kai kurių beždžionių pernešamo B herpesviruso, kuris žmonėms dažnai mirtinas. Niekas nebeserga vėjaraupiais, hepatitu, juostine pūsleline ar net paprasčiausiu peršalimu. Raupų sukėlėjas Variola? Šis virusas gamtoje buvo išnaikintas iki 1977 m., o dabar jis išnyksta ir iš itin saugomų šaldiklių, kuriuose laikomi bauginantys pavyzdžiai. Dingsta ir 2003 m. pasirodęs SŪRS virusas, kuris, kaip dabar supratome, mus įspėjo apie dabartinę pandemijos erą. Na ir, žinoma, pragaišta nelemtasis SARS-CoV-2, sukeliantis COVID-19 ir turintis gluminamai įvairų poveikį, toks klastingas, pavojingas ir taip lengvai perduodamas. Pasijutote geriau?
Be reikalo.
Šis scenarijus dviprasmiškesnis, nei manote. Iš tiesų gyvename virusų pasaulyje - virusai neįsivaizduojamai įvairūs ir nesuskaitomai gausūs.
Be jų gyventi negalėtume.VšĮ „Atverk pasaulį", Skersinės sodų 6-oji g., 61 Vilnius, Tel. +37068713935, Faks. +37052314195, El. paštas info@nationalgeographic.lt

https://www.nationalgeographic.lt/lt/zurnalu_archyvas/vasaris_2021/kaip_virusai_kuria_musu_pasauli/